ManşetTürkiye

12 Sayfalık gazete 13. sayfası nedeniyle kapatıldı!

0

Cezaevindeki gazetecilerin sayısı 105’i buldu. Bu kitlenin içinde en kalabalık grubu Kürt meselesini ağırlık merkezi yapan gazeteciler oluşturuyor. Son olarak 20 Aralık 2011’de Dicle Haber Ajansı, Özgür Gündem, Birgün ve Evrensel’de çalışan 36 gazeteci tutuklandı.

Bu medyanın temsilcilerinde Özgür Gündem Gazetesi genel yayın yönetmeni Hüseyin Aykol, Express Dergisi’nin Ocak sayısına konuştu. Aykol şunları söyledi:

“Son dönemde eskisi kadar arkadaşlarımızın öldürülmediği doğru, ama davalar açılıyor, tutuklamalar oluyor. Maddi olarak çok zorlandığımız dönemler oldu. İnsanların ‘en iyi’ dedikleri AKP döneminde 10 veya 30 günlük kapatmalarla yoğun bir biçimde karşılaştık. Günlük gazeteyi mahvettiler. AKP döneminde sayısız defa gazetemiz kapatıldı.”

SIK SIK KAPATILIYORUZ

Aykol, kimi zaman bir fotoğraf nedeniyle, kimi zaman ise 12 sayfa olan gazetemizin 13. Sayfasında olduğu iddia edilen bir yazı nedeniyle kapattıklarını anlattı. Aykol, yeniden gazete kurarken zorlandıklarını söyledikten sonra esas sorunlarını şöyle anlattı:

“Tabii esas olay, TMK’da 2006’da yapılan düzenlemedir. Orada ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt propagandası yapmak’ gibi bir suçtan söz ediliyor. Yani devlet senin örgüt üyesi olmadığını kabul ediyor, ama üye gibi yargılayabiliyor. Daha doğrusu, örgüt üyesi olduğunu kanıtlamak zorunda olmadan, üyelikten içeri atabiliyor. Azadiya Welat çalışanlarına verilen cezalar akla durgunluk veriyor. Savcı, Vedat Kurşun için 525 yıl hapis istedi. Mahkeme heyeti ‘o kadar da abartmayalım’ deyip 167 yıla indirdi.”

ÇİFTE STANDART VAR

Hüseyin Aykol, merkez medyayı çifte standartlı olmakla eleştirerek şunları söyledi : “Ahmet Şık, tutuklanmadan öncede solcu olduğu için merkez medyada çalışamaz hale gelmişti. Şimdi onun ismi üzerinden aynı gazeteler basın özgürlüğü çığırtkanlığı yapıyor. Şık, yarın hapisten çıkarsa, buyük istimalle yine bu gazetelerde iş bulamayacak. Bu tabii Ahmet Şık için çok kötü bir durum. Onu işten çıkaran gazete, onu savunuyor gibi yapıyor. Avrupa ve dünyadaki basın kuruluşları, zaman zaman Türkiye’deki durumun basın açısında vahim olduğunu belirtse de, yeterince tepki verdiklerini düşünmüyorum. Onlardan bazı basın kuruluşları da hükümetin kendilerine verdikleri rakamları doğru sayıp ‘içeride sekiz gazeteci var’ diyecek kadar küçülebiliyorlar. Bize yönelik baskılar ve infazlar tabii hâlâ devam ediyor. Önceki sene Adana’da Azadiya Welat çalışanı Metin Alataş öldürüldü. Bizim dışımızda kimse haber yapmadı. Cezaevindeki arkadaşlarımız hastalanıp ölürse, yine haber yapmayacaklardır.”

(odatv)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.