ManşetTürkiye

12 günlük gözaltı sonrası foto muhabiri Çağdaş Erdoğan tutuklandı

0

2 Eylül’de Kadıköy’de bulunan Fenerbahçe Stadyumu yakınında bulunan alanda fotoğraf çektiği sırada gözaltına alınan foto muhabiri Çağdaş Erdoğan, 12 günlük gözaltı sürecinin ardından dün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

Savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Erdoğan, “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklandı. Erdoğan “MİT binasını fotoğrafladığı” iddiasıyla suçlandı. Erdoğan’ın daha önce çektiği fotoğraflar ve paylaştığı haberlerin de tutuklamaya gerekçe gösterildiği belirtildi.  140journos’tan yapılan açıklamada, Çağdaş Erdoğan’ın fotoğraf çekerken gözaltına alındığı aktarıldı.

Bugün mahkemeye sevk edilen Erdoğan’ın tutuklandığı belirtildi. Hukuki sürecin devam ettiği kaydedilen açıklamada, gelişmeler hakkında açıklama yapılacağını ifade edildi.

Açıklama şöyle: “AP, AFP, Getty İmages gibi uluslararası haber ajansları ile New York Times, The Guardian, Wall Street Journal, Washington Post, Newsweek, Politico, Bloomberg, BBC ve BBC Türkçe ve Buzzfeed ile Türkiye’den 140journos ile de Şubat 2017’den beri fotoğraf ve video prodüksiyonu alanlarında çalışmakta olan fotomuhabir Çağdaş Erdoğan, 13 Eylül 2017 günü çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştır.

1854 yılından beri yayımlanan dünyanın en eski ve prestijli fotoğraf dergisi British Journal of Photography tarafından bu yılın başında ‘ones to watch/yılın takip edilmesi gerekenleri’ listesine seçilen çağdaş, fotoğraflarıyla yalnızca Türkiye’de değil dünyada tanınan bir fotomuhabirdir.

Çağdaş, geçtiğimiz günlerde İstanbul Kadıköy’de fotoğraf çektiği esnada gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.