Kültür-SanatManşet

Yedikule Bostanı’nda ‘Vişne Bahçesi’

0

‘New Brooklyn Theater’, Harvard Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezi işbirliği ile Anton Çehov’un ‘Vişne Bahçesi’ oyununun mekâna özel bir yapımını Türkçe olarak Yedikule bostanlarında sergileyecek.

VBCOBanner1-1024x322

Fatih Belediyesi’nin imara açmak istediği ve bir kısmına moloz döktüğü Yedikule Bostanları’nın korunması için yaklaşık bir senedir verilen mücadele devam ediyor. Daha önce çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bostanda ‘Yedikule Bostanları Koruma Girişimi’nin inisiyatifi, ‘New Brooklyn Theater’ ve Harvard Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezi’nin işbirliğiyle şimdi de Anton Çehov’un eseri ‘Vişne Bahçesi’ sahnelenecek.

bir sınıfın iniş ve diğerinin çıkışı ile atalarından miras kalmış bir mülkün ekonomik sebeplerle el değiştirmesini anlatan ‘Vişne Bahçesi’, yeni bir dönüşüm ve toplum ilişkisi sorusunu ele aldığından, Yedikule bostanlarında oynanması için  uygun bir seçim olarak ifade ediliyor.

13 Ağustos’ta başlayacak olan oyun, her performanstan sonra seyirci, oyuncular, davetli kamu yöneticileri, arkeologlar, bitki bilimciler ve çeşitli toplulukların temsilcileri arasında söyleşiler gerçekleştirilecek şekilde düzenlendi. Yapım, ülkenin geleceği hakkında, sanatın başını çektiği emsalsiz bir diyalog ortamı yaratacak.

Courtney Nelson  tarafından tasarlanan Vişne Bahçesi oyununun yönetmenliğini Jonathan Solari üstlendi. Oyun bugünden itibaren 30 Ağustos’a kadar Yedikule Bostanları’nda Türkçe olarak oynanacak.

(Yeşil Gazete)

 

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.