ManşetTürkiye

10 doğa direnişçisine gözaltı

0

Doğaya ve canlı yaşama zarar veren tüm yatırımların durdurulması amacıyla çeşitli illerden yola çıkıp yürüyerek Ankara’da buluşacak “Büyük Anadolu Yürüyüşü”ne katılanların Ankara’ya alınmaması üzerine bu gruplara destek amacıyla Çevre Bakanlığı önünde açlık grevi başlatan 10 kişi gözaltına alındı.

Çevre ve Orman Bakanlığı önündeki açlık grevini sonlandırmaları için kendilerini uyaran polise direnen gruptakiler, gözaltına alınarak, Karşıyaka Polis Karakolu’na götürüldü.

Bakanlık önünde dün saat 11.00’de açlık grevini başlatanlardan Senoz Vadisini Koruma Platformu sözcülerinden Sinan Akçal, Rize Çayeli’nin Senöz Vadisi’nde 85 yaşındaki annesi ile birlikte yaşadığını, ancak onlarca HES nedeni ile suları ve topraklarının ellerinden alındığını söylemişti.

Sinan Akçal, “Üç defa mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı alınmasına, bir defa da iptal kararı verilmesine karşın vadim ve yaşadığım topraklar gözlerimin önünde yok ediliyor. Artık yapacak hiçbir şeyim kalmadığından sesimi duyurabilmek için Büyük Anadolu Yürüyüşü ile 40 gün boyunca Senöz’den Ankara’ya kadar yürüdüm. Ancak Ankara’ya alınmadık. Açlık grevi yapmaktan başka çarem kalmadı” demişti.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.