EmekManşetTürkiye

[1 Mayıs İşçi Bayramı] İstanbul’da 1 Mayıs polis müdahalesiyle başladı

0

İstanbul Maltepe‘de 1 Mayıs İşçi Bayramı‘nın kutlanacağı miting alanına giriş yerleri polis ekipleri tarafından kapatıldı. Alanda sendika ve partilerin hazırlıkları başladı.

Miting alanının bulunduğu Maltepe Orhangazi Şehir Parkı’nın çevresi ve sahil yolunun bir kısmı kutlama öncesi polis ekipleri tarafından kapatıldı. Sahil yolunu kullanmak isteyen sürücüler, alternatif yollara yönlendirildi.

Siyasi parti, sendika ve demokratik kitle örgütleri, 1 Mayıs’ın kutlanacağı Maltepe Meydanı‘na sabah saatlerinde giriş yapmaya başladı.

Grupların alana girişleri sırasında polis bir korteje müdahale etti.

Çok sayıda kişi gözaltına alınırken gözaltılara engel olmak isteyenlere ise polis biber gazıyla müdahale etti.

Taksim’de gözaltılar

1 Mayıs’ı kutlamak için Taksim’e çıkmak isteyen Mücadele Birliği Platformu ve Devrim İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı İnşaat İş ve Enerji Sen üyeleri polis müdahalesiyle karşılaştı.

Fotoğraf: Twitter / @Disk_Basin_is

Elmadağ’dan Taksim’e yürüyen Mücadele Birliği Platformu üyeleri “Fabrikalar, tarlalar, siyasi iktidar her şey emeğin olacak”, “1 Mayıs alanı Taksim Meydanı”, “Yaşasın 1 Mayıs” “Bijî Yek Gulan” sloganları attı. Bu esnada iki kişi darbedilerek gözaltına alındı.

İnşaat İş ve Enerji Sen de aynı yerden Taksim Meydanı’na yürümek istedi. En az 4 kişi gözaltına alındı.

Fotoğraf: MA

Gazetecilere darp ve gözaltı

Gazeteciler Sendika’sının aktardığına göre, 1 Mayıs’ta Taksim ve Beşiktaş’ta haber takibi yapan gazetecilere de müdahale edildi.

Haber takibi yapan Zeynep Kuray darp edilerek gözaltına alınırken, Sultan Eylem Keleş, Gencer Keten, Bülent Kılıç ve Hazar Dost darp edildi.

Sendika, “Gözaltıları serbest bırakın, gazetecileri engellemekten vazgeçin!” çağrısı yaptı.

Umut-Sen, Kuray’ın derhal serbest bırakılması çağrısı yaparken, işkencenin insanlık suçu olduğunu hatırlattı.

İstanbul’da bazı caddeler trafiğe kapatılacak

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle trafik yönünden alınan tedbirler kapsamında saat 06.00’dan itibaren Beyoğlu ve Maltepe’de trafiğe kapatılacak yollar ve alternatif güzergahlar belirlendi.

Bu kapsamda, Beyoğlu’nda Sıraselviler Caddesi, Tak-ı Zafer Caddesi, Sadri Alışık Sokak-Atıf Yılmaz Caddesi, Balo Sokak-Turnacıbaşı Caddesi-Zambak Sokak-Meşelik Sokak, Yeni Çarşı Caddesi-Kumbaracı Yokuşu, Asmalı Mescit Caddesi-Meşrutiyet Caddesi-Hamalbaşı Caddesi-Kamer Hatun Caddesi, İlk Belediye Caddesi-Ensiz Sokak trafiğe kapatılacak.

Bu caddeler arasında yer alan İnönü Caddesi ile Mete Caddesi ise sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısınca değerlendirilerek trafiğe açılabilecek.

Bu cadde ve sokaklara alternatif olarak, Refik Saydam Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı, Meclis-i Mebusan Caddesi, Tersane Caddesi, Mebusan Yokuşu, Boğazkesen Caddesi, Defterdar Yokuşu ve Kemeraltı Caddesi güzergah olarak kullanılabilecek.

Maltepe’de ise Turgut Özal Bulvarı (Maltepe-Kartal Sahil Yolu), Küçükyalı Maltepe Evlendirme Dairesi önü ile Kartal Çanakkale Caddesi Kavşağı arasında kalan kısım ve bu caddeye çıkan tüm sokaklar trafiğe kapalı olacak.

D-100 kara yolu ve Maltepe Bağdat Caddesi ise kapatılan yollara alternatif güzergah olarak kullanılabilecek.

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.