Medya-İnternetManşet

Zuckerberg: Hükümet ve düzenleyiciler internet için kuralları güncellemeli

0

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli teknoloji devleri Amazon, Google, Facebook ve Apple’ın üst yöneticileri endüstri içindeki tekelleşme iddiaları ve pazar uygulamaları hakkında Kongre’de ifade verdi.

Jeff Bezos (Amazon CEO’su), Mark Zuckerberg (Facebook CEO’su), Sundar Pichai (Google CEO’su) ve Tim Cook (Apple CEO’su), Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi Rekabet Alt Kurulu tarafından düzenlenen oturuma video konferans yoluyla katıldı.

Burada konuşan Zuckerberg, şirketine yöneltilen, “nefret söylemleri” paylaşımlarının uygun bir şekilde denetlenememesi, kullanıcıların gizliliğinin ihlali ve haksız rekabet oluşturma eleştirilerine ilişkin görüşlerini aktardı.

Acil bir tehlike ve zarar teşkil etmedikçe Facebook’un mümkün olduğu ölçüde ifade özgürlüğünü savunduğunu belirten Facebook CEO’su  “Biz Amerikan ekonomisinin üstüne kurulduğu demokrasi, rekabet, katılımcılık ve ifade özgürlüğü değerlerine inanıyoruz” dedi.

İnsanların teknoloji şirketlerinin büyüklüğü ve gücü konusunda duyduğu endişeleri anladığını savunan Zuckerberg, şunları söyledi. “Nihayetinde, şirketlerin zararlı içerik, gizlilik ve seçim bütünlüğü gibi önemli konularda sadece kendi başlarına karar vermemeleri gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden hükümet ve düzenleyicilerin bu alanda daha aktif bir rol alması ve internet için güncellenmiş kurallar belirlenmesi çağrısında bulunuyorum.” 

Amazon’dan pazar payı savunması 

İlk defa Kongre üyeleri karşısında ifade veren Amazon’un CEO’su Jeff Bezos ise Kongre üyelerini zorluklarla geçen çocukluğunu ve sektöre 1994’te evinin garajından internette kitap satarak girdiğini anlatı.  Bezos, devasa ve rekabetçi küresel perakende pazarında Amazon’un durumuna değinerek, şirketin ABD perakende pazarındaki payının yüzde 4’ten az yer tuttuğunu ifade etti.

Şirketin küçültülmesini önerenlere, Walmart’ın Amazon’dan iki kat büyük olduğunu hatırlatan Bezos, Amazon’un haksız rekabet oluşturacak şekilde üçüncü taraf satıcıların gizli bilgilerini topladığı eleştirilerini de reddetti.

Google: İnternet reklam maliyetleri yüzde 40 düştü

Google’ın CEO’su Sundar Pichai de yazılı olarak verdiği ifadede, Google’ın, fiyatların serbest olduğu ve ürünlerin sürekli iyileştirildiği belirtti.

Pichai, Google’ın e-ticaret pazarındaki diğer şirketlere karşı haksız avantaj sağlamak için arama motorlarını değiştirdiği yönündeki suçlamalara karşı, “Twitter, Instagram, Pinterest, Comcast ve diğerlerindeki reklam rekabeti, son 10 yılda internet reklam maliyetlerinin yüzde 40 düşürülmesine yardımcı oldu ve bu tasarruflar tüketicilere daha düşük fiyat olarak yansıdı” dedi. 

Avrupalı düzenleyiciler Google’a söz konusu suçlamalardan dolayı 2,7 milyar dolar ceza keserken, ABD’nin 50 eyaletindeki savcılar da eylülde Google hakkındaki tekelleşme iddiaları üzerinden soruşturma başlatmıştı.

Apple: Fiyalarımız makul 

Dünyada en fazla telefon satan üçüncü büyük şirket Apple’ın CEO’su Tim Cook da “Apple, iş yaptığımız alanda baskıcı bir pazar payına sahip değildir.” diye konuştu. Apple’ın teknik sınırlamalarla pazardaki rakiplerini devre dışı bıraktığı ve tüketicilere yüksek fiyatlar uyguladığı yönündeki ithamları da reddeden Cook, diğer şirketlere kıyasla fiyatların makul olduğunu savundu.

Cook, “Apple dükkanları açıldığından bu yana komisyonları asla yükseltmedik veya tek bir ücret eklemedik.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump ise, Kongre’deki oturum başlamadan önce attığı tweette, bu şirketlerin sınırlandırılarak kontrol altına alınması yönünde çağrıda bulundu. Trump, “Yıllar önce bunu yapması gereken Kongre, eğer bu şirketlere adalet getirmezse bunu Başkanlık kararı ile ben yapacağım” dedi. 

Washington’da yıllardır sadece konuşulduğunu ancak hiçbir eylemin yapılmadığını öne süren Trump, “Ülkemiz bundan bıkmış ve usanmış vaziyettedir” ifadelerini kullandı. 

You may also like

Comments

Comments are closed.