ManşetSağlık

Zika virüsü hakkında bilmeniz gereken herşey

0

Sivrisineklerden bulaşan Zika virüsü başta Latin Amerika olmak üzere Karayipler ve bölgede hızla yayılıyor.

Euronews’den Özgür Zentürk’ün haberine göre ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre en başta gelen belirtiler ateş, döküntü, eklem ağrısı veya konjonktivit (göz iltihabı) geliyor.

29

Pan Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Zika’nın bir nöro-gelişimsel bozukluk olan ve bebeklerin kafaları ile beyinlerinin normalden küçük doğmasına neden olan olan mikrosefali ile bağlantısı olduğuna dair giderek artan bulgular saptadı.

Brezilya’da mikrosefali vakası normalde yılda ortalama 200 bebekte görülürken virüsün yayıldığı ekim ayından itibaren bu sayı 4 bine yaklaştı. Zika virüsü bulaşan 4 insandan sadece 1’i belirti gösterirken, bu durum teşhis koyulamayan hasta sayısı nedeniyle tehlikenin gerçek boyutunu tespit etmeyi zorlaştırıyor.

Etkilenen ülkeler

PAHO’daki uzmanlardan alınan bilgilere göre şimdiye kadar bölgede 21 ülkede Zika vakasına rastlandı ki bu sadece bir ay önce alınan verilerin iki katına tekabül ediyor.

30

Bu ülkeler arasında başı Brezilya çekerken onu Kolombiya takip ediyor. Zika virüsünün görüldüğü diğer ülkeler ise Ekvador, El Savador, Guatemala, Haiti, Honduras, Meksika, Panama, Paraguay, Porto Rico, Surinam ve Venezuela.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Zika, Kanada ve Şili dışında Amerika kıtasının tamamında tespit edildi.

Virüs Amerika Birleşik Devletleri’nin ana karasında henüz görülmedi ancak bir kadın hasta Brezilya’da kaptığı virüs sonrası mikrosefali teşhisi konulan bebeğini Hawaii’de dünyaya getirdi.

Tarihçesi

Virüse ilk defa 1947 yılında Uganda’da rastlanırken, 2014 yılına kadar Amerika’da görülmemişti.

Nasıl bulaşıyor?

Zika virüsü, aynı zamanda deng humması , sarı humma ve chikungunya virüslerini taşıyan Aedes aegypti türü sivrisineklerden bulaşır.

Araştırmacılar Zika virüsünün hamile kadınlar üzerindeki etkilerini araştırmaya devam ediyor. Bu araştırmalarda virüs bulaşmış gebelerden ana karnındaki bebeklerine olası etkilerine yoğunlaşılıyor. Zika içinse henüz herhangi bir aşı bulunmuyor.

Tanının konulması

Zika aynı tür sineklerden bulştığı için humma ve chikungunya hastalıkları ile benzer özellikler gösteriyor ve tanının konulmasında da aynı yol izleniyor.

Gebelik önlemleri

Kolombiya Sağlık Bakanlığı kadınlara Zika virüsünün olası yan etkilerinden korunmak için planladıkları hamileliklerini 6 ile 8 ay ertelemelerini tavsiye etti.

Jamaika’da henüz doğrulanmış bir Zika vakasına rastlanmasa da yetkililer kadınların önümüzdeki 6 ile 12 ay arasında hamile kalmaktan kaçınmalarını istedi. El Salvador ise 2018’e kadar kadınların hamilelikten kaçınmalarını önerdi.

Dünya Sağlık Örgütü virüsün görüldüğü bölgeleri ziyaret edecek kadınların seyahatleri öncesi ve sonrasında bir sağlık kuruluşuna başvurmalarını tavsiye diyor. Zika kan yoluyla bulaşıyor ve aynı zamanda insan spermide de bulunuyor ancak cinsel ilişki ile bulaştığına dair henüz bilim insanlarının elinde yeterli kanıt bulunmuyor.

CDC Ocak ayının başında hamile kadınları Latin Amerika ve Karayiplerdeki 14 ülkeye ve bölgeye gitmemeleri konusunda uyardı.

Zika virüsünden etkilenen ülkeleri gösteren harita

31

PAHO bölgedeki vakaların sayısı hakkında kesin bir veri olmadığını açıkladı ancak alınan raporlara göre en az 60 bin şüpheli Zika vakası olduğu tahmin ediliyor. Gerçek sayının ise bundan çok fazla olduğu düşünülüyor.

Nasıl bilgi alabilirim?

Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü internet sitesinden Zika virüsü ve dünyadaki diğer salgın hastalıklarla ilgili düzenli olarak bilgilendirmede bulunuyor. Kurumun hazırladığı Seyahat Sağlığı El Kitabı’nı da bilgisayarınıza indirebiliyor, gitmeyi planladığınız ülkeyi harita üzerinden seçerek olası riskleri görebiliyorsunuz. Aynı zamanda bir de 444 77 34 numaralı telefondan seyahat sağlığı danışma hattına ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar: Dünya Sağlık Örgütü(WHO), Pan Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO), Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Kolombiya Sağlık Bakanlığı, ABD Donanma ve Deniz Piyadeleri Halk Sağlığı Merkezi (NMCPHC).

Dünya Sağlık Örgütü Zika virüsü için acil toplantı düzenliyor

Dünya Sağlık Örgütü Zika virüsünün yol açtığı nörolojik rahatsızlıkların ve bebek doğumlarındaki sakatlıkların artması sebebiyle Uluslararası Acil Sağlık Önlemleri Komitesi’nin toplanmasına karar verdi.

Komite, DSÖ Genel Başkanı Margaret Chan öncülüğünde 1 Şubat Pazartesi günü İsviçre’nin Cenevre kentinde toplanacak.

Bu komitenin alacağı kararlar ve eğitici bilgiler DSÖ‘nün internet sitesinde halka açık olacak.

Amerika kıtasında salgın alarmı

Brezilya ilk Zika virüsü teşhisini Mayıs 2015 tarihinde yapmıştı. O zamandan bu yana hastalık yayıldı ve Brezilya hariç 22 ayrı ülkede daha görüldü.

Bu süre zarfında aşırı derecede kafaları küçük doğan bebekler, Guillain-Barre sendromu, bağışıklık ve sinir sisteminde anlaşılması güç durumlar ortaya çıktı ve bazen de felç vakalarına rastlanıldı.

Bu anormal durumlara tamamıyla Zika virüsünün neden olduğu henüz kanıtlanmadı ancak çok güçlü belirtiler bulunuyor.

DSÖ Hareketi

Dünya Sağlık Örgütü’nün Amerika’daki şubesi PAHO, Mayıs 2015 tarihinden beri bu virüsle savaşan ülkelerdeki çalışmalarını hızlandırdı. Sağlık çalışanlarından her an müdahaleye hazır mobil ekipler kuruldu. Ayrıca Zika virüsünün yayılma süreci laboratuvar ortamında test edilerek hızlı bir şekilde sonuç alınmaya çalışılıyor. Bu sayede hastaların nasıl tedavi edileceği yönünde bazı ipuçları elde ediliyor. Ayrıca sivrisineklerin taşıdığı virüsü takip etmek için birtakım araştırmalar yapıldı.

Hastalığın yayılma ihtimali olan ülkelerde önlemler artırıldı. DSÖ‘nün düzenleyeceği toplantıda uzmanlar bu virüs hakkındaki bilinen bilimsel bilgileri bir araya getirecek ve konu hakkındaki eksik yönler kapatılmaya çalışılacak.

Bunun yanında virüsün anne karnındaki bebekler, çocuklar ve yetişkinler için etkileri konusunda da araştırmalar başlatılacak.

 

(Euronews)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.