ManşetTarım-Gıda

Zehirli yumurta krizi Türkiye’ye de sıçradı: 40 ülke etkilendi

0
A woman shops for eggs at a Whole Foods Market, Monday, Aug. 28, 2017, in New York. Amazon is moving swiftly to make big changes at Whole Foods, saying it plans to cut prices on avocados, bananas, eggs, salmon, beef and more. Amazon has completed its $13.7 billion takeover of organic grocer Whole Foods, and the e-commerce giant is wasting no time putting its stamp on the company. (AP Photo/Mark Lennihan)

Avrupa’da skandala yol açan ve Avrupa Birliği ülkelerine Hollanda ve Belçika’dan yayılan ilaçlı yumurtaların dünyada toplam 40 ülkede tespit edildiği bildirildi. Boston Celtics Alman Haber Ajansı DPA’ya konuşan AB Komisyonu Sözcüsü Anca Paduraru, bugüne kadar 28 üyeli AB’nin 24’ünde, içinde fipronil maddesi bulunan yumurta tespit ettiklerini, sadece Portekiz, Güney Kıbrıs, Litvanya ve Hırvatistan’ın bu yumurtalardan etkilenmediğini açıkladı. air max 90 damskie panterka AB üyesi olmayan ve aralarında Türkiye, ABD, Rusya ve Güney Afrika’nın da olduğu 16 ülkede daha bu tip yumurtalara rastlandı.

A woman shops for eggs at a Whole Foods Market, Monday, Aug.

 • Nike Air Max 2017 Dames groen
 • 28, 2017, in New York. Amazon is moving swiftly to make big changes at Whole Foods, saying it plans to cut prices on avocados, bananas, eggs, salmon, beef and more. Amazon has completed its $13.7 billion takeover of organic grocer Whole Foods, and the e-commerce giant is wasting no time putting its stamp on the company. (AP Photo/Mark Lennihan)

  Bugün Estonya’nın başkentinde bir araya gelecek AB tarım bakanları, fipronili yumurta ile bundan sonraki müdahale yöntemlerini ele alacak. Womens Air Jordan 8 Fipronil nedir? Fipronil maddesi hayvanlardaki pire, bit ve keneleri yok etmek için kullanılan bir böcek ilacı. Maddenin, kümes hayvanları gibi insanların tükettiği hayvanlarda kullanımı yasak. Ancak hayvanların bu maddeye temas etmesi durumunda tüy ve deri tarafından emilen madde yumurtalara da bulaşabiliyor. Wake Forest Demon Deacons Dünya Sağlık Örgütü, fipronil maddesini “orta derecede tehlikeli” olarak tanımlıyor ve yüksek miktarlarda tüketildiğinde böbrek, karaciğer ve tiroit bezlerine ciddi etkileri olabiliyor. Kriz nasıl başladı? Soruşturma ekipleri şimdiye dek bazı tavuk çiftliklerinde kümes temizliği için kullanılan zehirli böcek ilacının yumurtalara da geçtiğini tespit etmişti. Air Jordan 13 (XIII) Ağırlıklı olarak Hollanda ve Belçika’daki bazı tavuk çiftliklerinde üretilen ve fipronil içeren yumurtalara Almanya’daki süpermarketlerde rastlanması üzerine skandal ortaya çıkmış ve milyonlarca yumurta raflardan geri çekilip imha edilmişti. Daha sonra Fransa, Britanya ve komşu ülkeler aracılığıyla birçok AB ülkesine yayıldığı tespit edilen yumurtalar da geri çekilmişti.

 • Air Max 90 Uomo
 • AB nezdinde başlatılan soruşturmalarda Belçikalı yetkililerin içine fipronil maddesi karışan yumurtalardan haberdar oldukları ortaya çıkmış ve bu ülke ile Hollanda’da sürdürülen operasyonlarda bazı çiftlikler basılmış ve sorumlu olduğu düşünülen kişiler gözaltına alınmıştı.

 • Adidas Superstar Rosa Donna
 • Almanya Tarım Bakanı Christian Schmidt 8 Ağustos’ta, zararlı böcekle mücadelede kullanılan zehrin yumurtalara kasıtlı olarak bulaştırılmış olabileceğini söylemişti. Kyle Hendricks Authentic Jersey Fipronilli yumurtalar daha önce Belçika, Almanya, Hollanda, Fransa, İsviçre, Avusturya, İsveç, İngiltere, Lüksemburg, Romanya, Slovakya, Danimarka ve Hong Kong’da çıkmıştı.

  More in Manşet

  You may also like

  Comments

  Comments are closed.