Doğa Mücadelesiİklim KriziManşet

Z kuşağı Küresel İklim Grevi için sokağa çıkıyor!

0
Fotoğraf: Cansu Acar

Tüm dünyada milyonlarca iklim aktivisti genç yarın, 23 Eylül Cuma günü, sokaklarda olacak. Türkiye‘den de İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde Küresel İklim Grevi için bir kez daha bir araya gelecekler.

Türkiye’den gençlerin talebi, Kasım’da Mısır’da gerçekleşecek COP27’ye kadar Türkiye’nin, 2030’a yönelik güçlü bir iklim hedefi vermesi.

Gençler karbon nötr bir gelecek için “Kar Değil İnsanlar” sloganıyla karar alıcılara çağrıda bulunuyor: “Karbon nötr bir gelecek için, Türkiye 2030’a kadar en az yüzde 35 mutlak emisyon azaltımını hedeflemeli.

İklim İçin Gençlik, İklim Öncüleri ve İklim İçin Türkiye ekiplerinin çağrı yaptığı ve birçok kurum ile gençlik örgütü tarafından desteklenen 23 Eylül Küresel İklim Grevi, başta İstanbul, İzmir ve Bursa olmak üzere olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleşecek.

Gençlerin sesi iklim için yükseliyor

Türkiye’de iklim grevleri her geçen gün daha çok yaygınlaşıyor, grevler daha çok ilde düzenleniyor ve grevlere katılım artıyor. Gençler, yaşadıkları yerlerden hem ülkedeki hem dünyadaki karar alıcılara, iklim grevleri ile sesleniyorlar.

25 Mart’ta beş farklı şehirde Küresel İklim Grevi düzenlenmişti. 23 Eylül’de ise karar alıcılar ve dünya liderlerinden iklim tazminatının ve iklim adaletinin sağlanmasını talep eden gençler “Kar Değil İnsanlar” sloganıyla bir kez daha bir araya gelecekler. Gençlerin hedefi şehir ve katılımcı sayısını artırarak seslerinin daha yüksek çıkmasını sağlamak.

Gençler Küresel İklim Grevi’nde: İklim değil sistem değişsin! 

‘Türkiye 2030’a kadar karbon salımlarını yüzde 35 azaltsın!’

İklim krizinin en çok tehdit ettiği ülkelerden bir tanesi de Türkiye. Raporlara göre, sıcak dalgaları, kuraklık, orman yangınları, sel felaketleri iklim krizinin de etkisiyle artacak.

Türkiye’nin de bu krizle mücadele için tüm diğer ülkeler gibi üzerine düşeni yapması gerektiğini savunan Z Kuşağı, Kasım’da Mısır’da düzenlenecek COP27’ye (Küresel İklim Zirvesi), Türkiye’nin “2030’a kadar yüzde 35 mutlak azaltım” hedefi koyarak ve bu hedefe yönelik bir yol haritası yaparak gitmesini talep ediyor.

‘Türkiye 2030’a kadar kömürden çıkmalı’

İklim İçin Gençlik Türkiye ekibi, Türkiye’nin iklim krizi ile mücadele etmek için açıkladığı 2053 net sıfır karbon hedefine ulaşmak için acilen 2030’a kadar kömürden çıkılacağının açıklanmasını talep eden bir imza kampanyası başlattı.

23 Eylül Küresel İklim Grevi’nde de gençler, karar vericilerden, karbonsuz bir gelecek için “Kömürden Çıkış Eylem Planı” açıklanmasını talep edecekler.

İklim grevi programı:

İstanbul

Konum: Selamiçeşme Özgürlük Parkı

16.00: İklim için Sanat Atölyesi
17.00: Basın Açıklaması
17:50: Açık Mikrofon ve Konuşmalar.

Konserler:

18.10: Güneş Özgeç
18.40: Can Kazaz
19.10: Buray

İzmir

18.00: Alsancak Gar karşısı – yürüyüş başlangıcı
19.00: Türkan Saylan Önü – Basın Açıklaması
19.30: Alsancak İskele – Vapur ile Karşıyaka’ya geçiş
19.30: Bisiklet turu başlangıç
20.30: Karşıyaka Anıt – Konser

Bursa

22 Eylül Perşembe

17.00: Nilüfer Kent Konseyi’nde pankart ve döviz atölyesi

23 Eylül Cuma

17.00: Görükle Kazım Koyuncu Sanat Sokağı eylem başlangıç noktası
17.30: Nilüfer Gençlik Evi önünde basın açıklaması
18.00: İklim Adaleti Atölyesi
20.00: Belgesel gösterimi

You may also like

Comments

Comments are closed.