DünyaManşet

Yunanistan’da kar fırtınası: 250 bin kişi elektriksiz kaldı

0
Fotoğraf: DHA

Günlerdir yoğun kar fırtınaları ile mücadele eden Yunanistan‘da kar yağışı ve soğuk nedeniyle yaşamını yitiren kişilerin sayısı dörde yükseldi.

Yunanistan Meteoroloji Dairesi, Medea olarak bilinen kar fırtınasının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini ve kar fırtınasının hafta sonuna kadar devam edeceğini açıkladı.

250 bin kişi karanlıkta kaldı

Kötü hava koşulları nedeniyle başkent Atina’nın birçok bölgesine elektrik verilemediği ve 250 bin kişinin karanlığa mahkum olduğu kaydedildi.

Yunanistan merkezli SKAİ’ye konuşan DEDDHE elektrik dağıtım şirketi CEO’su Tasos Manos durumun oldukça kritik olduğunu, elektrik dağıtımı için çalışmaların zor koşullara rağmen devam ettiğini kaydetti.

Ordu devreye girdi

38 elektrik dağıtım ana şebekesinde sıkıntı olduğunu söyleyen Manos, Atina’nın değişik bölgelerinde 600-700 ağaç elektrik dağıtım şebekesi kablolarının üzerine devrildiği, oluşan hasarın onarılması için 400 teknisyenin aralıksız çalıştığı ve bunlara ek olarak, 60 teknisyenin de başka illerden Atina’ya sevk edildiğini belirtti.

DHA’da yer alan habere göre ordunun devreye girdiği ifade edilirken, araç ve makinelerden oluşan yaklaşık 160 kişilik ekibin seferber olduğu ifade edildi.

Geçtiğimiz gün de Amerika Birleşik Devletleri‘nin Teksas eyaletinde şiddetli kar yağışı nedeniyle 4 milyon kişi elektrik kesintisi yaşamıştı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.