EnerjiManşet

Yunanistan ile Türkiye arasında yenilenebilir enerji işbirliği

0

Türkiye ve Yunanistan yenilenebilir enerji alanında işbirliğine hazırlanıyor. Yunanistan, Türkiye’de güneş ve rüzgar santralleri kuracak.

Gazete Duvar’dan Nikolaos Stelya’nın haberine göre son dönemde ikili ilişkilerde, Ege’de ve Kıbrıs’ta sorunlar yaşayan Türkiye ve Yunanistan stratejik öneme sahip bir alanda işbirliği başlatıyor. İki komşu ülke yenilenebilir enerji alanında güçlerini birleştirme kararı alıyor.

Yunanistan’ın resmi haber ajansının geçtiği son habere göre Atina ve Ankara enerji sektöründe önemli bir inisiyatife imza atma kararı aldı. Yunanistan’ın dev elektrik şirketi DEİ, Türkiye’de yenilenebilir enerji sektörüne giriyor.

Atina’ya yansıyan son bilgilere göre DEİ ile PPC Elektrik Şirketi yenilebilir enerji alanında ortak adımlar atma kararı aldı. Buna göre Yunanlı şirket önümüzdeki süreçte Türkiye’de yenilebilir enerji kaynaklarının arttırılması alanında faaliyetlere başlayacak. Önümüzdeki yıllarda DEİ Türkiye’de rüzgar ve güneş enerjisi çiftlikleri kuracak.

Yunanistan’ın resmi haber ajansı’nın ilgili haberine göre, iki tarafın ortak adımlarının ve projelerinin bir an evvel hayata geçirilmesi için DEİ yönetiminden İlias Monaholias PPC Elektrik Şirketinin Yönetim Kuruluna atandı.

Monaholias yeni gelişmenin ardından gerçekleştirdiği ilk açıklamada yeni süreçte DEİ’nin kalkınmakta olan ülkelerdeki enerji sektöründe rol almak istediğini vurguladı. Monaholias yeni süreçte Türkiye ile Yunanistan arasında yenilenebilir enerji ve teknolojik bilgi değişimi alanlarında işbirliğine gidileceğini açıkladı.

 

(Gazete Duvar)

Kategori: Enerji

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.