Dünya

Yunanistan’dan referandum kararı

0

İflasın eşiğindeki Yunanistan’da hükümet, AB’nin koşullu yardım teklifini referanduma sunma kararı aldı. Yapılan kamuoyu yoklamaları ise Yunan halkının plana sıcak bakmadığını gösteriyor.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, geçen hafta düzenlenen AB zirvesinde kabul edilen ve ülkenin borçlarını yaklaşık üçte bir azaltacak planı referanduma sunacaklarını açıkladı.

Papandreu, “Yunan halkının vereceği karar bizim için bağlayıcı olacak” dedi. Yunanistan Başbakanı, hükümetinin de parlamentoda güven oylamasına gideceğini duyurdu.

AB ve IMF’nin yeni mali yardım için talep ettiği köklü reformlar ve katı bütçe önlemleri, geniş katılımlı protesto gösterilerine yol açmış, Papandreu hükümetini zora sokmuştu.

AB’nin borç koşullarını hafifletmeyi öngörün yeni planı da Yunanlar’ı memnun etmiş gözükmüyor. Cumartesi günü yapılan kamuoyu anketleri, Yunanlar’ın yaklaşık yüzde 60’ının AB paketine olumsuz baktığını gösteriyordu.

Borç yükü hafifletiliyor

Euro Bölgesi liderlerinin geçtiğimiz Çarşamba günü Brüksel’de vardığı anlaşmaya göre, bankalar ve finans kuruluşları ellerindeki Yunan tahvillerinde yüzde 50 oranındaki indirimi gönüllü olarak kabul etti. Böylece Yunanistan’ın borç yükü 100 milyar euro azalacak ve ülkenin yüzde 160 olan borç seviyesi 2020 yılına kadar yüzde 120’ye düşecek. Anlaşmayla ayrıca Euro Bölgesi, Yunan özel sektörüne 30 milyar euro destekte bulunacak.

Euro Bölgesi kaynaklarına göre böylece Yunanistan için bu paketin toplam miktarı 130 milyar euroya ulaşacak. Brüksel’de 21 Temmuz’da düzenlenen zirvede AB liderleri Yunanistan için yardım paketini 109 milyar euro olarak kabul etmişti.

Taraflar, anlaşmanın yılsonundan önce tamamlanmasını ve Yunanistan’ın 2012’den önce ikinci finansal yardımı elde edebilmesini amaçlıyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.