LGBTİ+Manşet

YouTube LGBTİ+’lardan özür diledi

0

LGBTİ+’ların videolarını gizlediği için uzun süredir eleştirilen video platformu YouTube, geçtiğimiz günlerde resmi Twitter hesabından yayınlanan bir flood ile özür diledi.

Gözde Demirbilek’in Kaos GL’de çıkan haberine göre reklam ve gelir politikalarını gözetmeye çalışırken LGBTQ’ların yaşadığı hayal kırıklığı için “Bu adaletsizliği ortadan kaldırmak için çalışacağız” dedi.

YouTube’un yayınladığı özür metni şöyle:

“Onur Ayı’nın son gününde LGBTQ topluluğuna seslenmek istedik. Platformumuzdaki LGBTQ seslerden ve bu seslerin gençlerin hayatında oynadığı önemli rolden dolayı büyük bir onur duyuyoruz. Ancak, LGBTQ topluluğunu uygunsuz reklamlar ve gelir politikamızı nasıl uygulayacağımıza dair endişelerimiz ile hayal kırıklığına uğrattık. Üzgünüz ve daha iyisini yapmak istiyoruz. Politikalarımızı ihlal eden reklamlarla ilgili harekete geçtik ve uygulamalarımızı sıkılaştırıyoruz. Bu politikaların nasıl uygulandığına dair endişeler duyduğumuzda bunu ciddiye alır ve iyileştirme yoluna gideriz. LGBTQ topluluğunun, YouTube’da güvende, eşit, desteklendiğini ve hoş karşılandığını hissetmesi bizim için çok önemli. Yaptığınız iş oldukça değerli ve bu hakkı elde etmek için sizinle çalışmaya kararlıyız.”

Video merkezi hâline gelen YouTube’un “kısıtlı mod” özelliği bir nevi “aile filtresi” olarak kullanılarak, platformun prosedürleri gereği “sakıncalı” bulunan içerikleri gizliyor.

Kısıtlı modun, özellikle çocukların eriştiği hesaplar tarafından yaygın kullanıldığı iddia ediliyor.

Ancak “kısıtlı mod” LGBTİ+ içerikli videoları gizleyerek aynı zamanda bir görünmezliğe de sebep oluyor.

 

(Kaos GL)

Kategori: LGBTİ+

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.