EğitimKoronavirüs SalgınıManşet

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar: Öğretim görevlilerinin yüzde 88,56’sı aşılandı

0

İstanbul Valiliği‘nde gerçekleştirilen “2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Salgınla Mücadelede Tedbir ve Uygulamalar Değerlendirme Toplantısı“nda açıklamalarda bulunan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, öğretim görevlilerinin yüzde 88,56’sının aşılandığını söyledi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul‘daki üniversitelerin rektörleri ve ilgili kurum temsilcilerinin de katıldığı toplantıda, 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında üniversitelerin durumu ve alınan tedbirler konuşuldu.

‘Alınacak önlemler üniversitelerin sitelerinde yayınlandı’

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, dün itibariyle öğretim elemanlarının yüzde 88,56’sının ikinci aşılarını olduklarını açıkladı ve aşı konusunda kararlılık gösteren üniversite bileşenlerini tebrik etti:

Yükseköğretim sistemimiz içerisinde öğretim elemanlarımızın yüzde 88,56’sı bugün itibariyle ikinci aşılarını olmuş vaziyettedir. Bundan dolayı başta yükseköğretim kurumlarımızın idarecilerimizin ve rektörlerimizin aşı olma konusunda kararlılık gösteren bütün öğretim elemanlarını bu vesileyle tebrik etmek isterim. Kovid-19 kapsamında alınacak önlemler her bir üniversitemizin ilgili web sitesinde yayınlanmaktadır.

YÖK olarak hazırladığımız kampüs ortamına yönelik uygulamalar rehberinde derslikler ve çalışma salonlarında virüse karşı alınacak tedbirler ortaya konulmuştur. Bunların arasında temizlik maske ve mesafe kurallarına uyulması, dersliklerin havalandırılması, ortak kullanım alanlarının temizlenmesi, sosyal aktivitelerin mümkün olduğunca açık havada sürdürülmesi, sınıflarda kapasite planlamanın yapılması, grup çalışmalarından kaçınılması, blok derslerin yapılmaması gibi tedbirler olacaktır. Dersliklerde öğrencilerin mesafeye dikkat ederek oturması önemli kurallardan birisidir. Özellikle koro çalışmaları riski arttırır. Bu tür grup çalışmaları en az sayıda birey ile gerçekleştirilmelidir. Herhangi bir öğrencinin pozitif çıkması durumunda yakın takip yapılması önemlidir. Bir öğrencinin PCR testinin pozitif çıkması durumunda yönlendirmeler üniversitelerimiz tarafından yapılacaktır. HES kodu taramaları da yapılacaktır.”

Toplantıda konuşan Vali Ali Yerlikaya ise, İstanbul’un öğrenci yoğunluğuna dikkat çekti ve “İstanbul’umuz bir öğrenci şehri. İstanbul’da 14 devlet 44 vakıf üniversitemiz 3 meslek yüksek okulumuz var. Geçtiğimiz yıl 1 milyon 198 bin 318 öğrencimiz vardı. Uluslararası öğrenci sayımız 56 bin 102. İstanbul Valiliği olarak akademisyenlerimiz ile çalışıyoruz. İstanbul’un hayati sorunları ile ilgili anketler yapıyoruz. Toplantımızın eğitim yılına hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.