ManşetSivil Toplum

“Yine, Yeni: Dünya Kenti İstanbul” sergisi

0

Tarih Vakfı 18 yıl önceki “Dünya Kenti İstanbul” sergisini “Yine, Yeni: dunya_kenti_istanbul_sergisi_1Dünya Kenti İstanbul” adıyla yeniden açıyor.

1996’da Topkapı Sarayı dış avlusundaki tarihi Darphane-i Amire binasında açılan “Dünya Kenti İstanbul Sergisi”, 18 yıl aradan sonra, süregelen Kent Müzesi tartışmalarının gölgesinde yeniden hayat buluyor. Değişen, dönüşen, herhangileşen İstanbul’a hafıza tazeletmeyi amaçlayan sergi, 15 Ocak – 22 Şubat tarihleri arasında Karaköy’deki Galata Rum Okulu’nda ziyaret edilebilecek.

Tarih Vakfı, 1996’da Unesco himayesinde gerçekleştirilen Habitat-II İnsan Yerleşimleri Konferansı’nın rüzgârıyla ortaya çıkan “Dünya Kenti İstanbul” sergisini, 18 yıl aradan sonra 14 Ocak – 22 Şubat tarihleri arasında Galata Rum Okulu’nda yeniden açıyor. “Yine, Yeni: Dünya Kenti İstanbul” adlı sergi, çeşitli müdahale, dayatma ve yok saymalarla sıradanlaştırılan İstanbul’a tekrar bakıyor ve İstanbul’un kent hakkı, tarihi ve hafızasını koruma çığlığı olarak ‘Gezi Direnişi’ ile ortaya çıkan “nerede kalmıştık, nereye gidiyoruz? “ sorusunu yeniden gündeme getirmeyi hedefliyor.

Sergiye eşlik eden etkinlikler

“Yine, Yeni: Dünya Kenti İstanbul” sergisi, 15 Ocak 2014 Çarşamba günü saat 10:30’da, Tarih Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bilmez ve Sergi Koordinatörü Prof. Dr. Afife Batur’un katılacakları basın toplantısı ile açılacak.

Müzesiz, hafızasız ve kimliksiz bırakılan İstanbul’un başına gelen olumsuzluklara işaret etmeyi amaçlayan sergiye, bir bölümü “yine, yeni” çerçevesinde pek çok yan etkinlik de eşlik edecek. 1993 yılında Tarih Vakfı’nın düzenlediği “İstanbul için Ütopyalar” sempozyumuna atıfla düzenlenecek olan “Yine, Yeni: İstanbul için Ütopyalar” buluşması, mekân kısıtı nedeniyle sergi kapsamından çıkarılan İstanbul Müzikleri bölümü yerine, bölüm küratörü Ersu Pekin ile “Yine, Yeni: İstanbul Müzikleri” söyleşisi, hafta sonları 14:00-18:00 arasında gerçekleşecek “İstanbul için Açık Kürsü” ve “İstanbul Forumu” bunlardan birkaçı.

“Hayali” İstanbul Müzesi de İstanbullular ile buluşacak

Serginin bir önemli özelliği de burada sergilenen pano ve maketlerin daha sonra depoya kaldırılmak yerine İstanbullularla buluşacak olması. Minyatür, gravür, fotoğraf gibi malzemelerin grafik yorumlamasıyla oluşturulan sergi panoları ve maketler, sergi sırasında ve sergi sonunda satışta olacak.

Bu sayede, 18 yıl önceki serginin varoluş nedeni olan ama gerçekleştirilemeyen ‘Hayali’ İstanbul Müzesi için üretilmiş özgün malzemeler depolarda yok olmak yerine, İstanbulluların evlerini ve işyerlerini süsleyerek hem Dünya Kenti İstanbul’u hem de İstanbul Müzesi hayalini canlı tutacak. Sergi 23 Şubat Pazar günü 10.00-18.00 arası gerçekleşecek “İstanbul Müzesi Hayali” pazarı ile sona erecek.

18 yıl önce Prof. Dr. Afife Batur’un Genel Koordinatörlüğü ve Mehmet Özdoğan, Oğuz Tekin, Ayla Ödekan, Edhem Eldem, Atilla Yücel, Ersu Pekin ve Çağla Ormanlar’ın Bölüm Küratörlükleri altında pek çok araştırmacı, arşivci ve mimarın gayretleriyle gerçekleştirilen sergi, bugün yeniden gün yüzüne çıkarken, aynı ekibi, aynı heyecanla bir araya getiriyor. Afife Batur başta olmak üzere Koordinatör Yardımcısı Pelin Derviş, Sergi Tasarımcısı Mimar Ahmet Özgüner, Mimar Mert Eyiler, Grafik Tasarımcı Eray Makal ve Fotografçı/Mimar Murat Germen, serginin yeniden biçimlenmesinde gönüllü olarak görev alıyor. Yıllar sonra buluşan uzman ekibe onlarca Tarih Vakfı gönüllüsü de destek veriyor.

 “Yine, Yeni: Dünya Kenti İstanbul” sergisi

Yer: Galata Rum Okulu, Karaköy

Tarih: 15 Ocak – 22 Şubat 2014

“İstanbul Müzesi Hayali” pazarı

Yer: Galata Rum Okulu, Kemeraltı Cad. No: 49, Karaköy

Tarih: 23 Şubat 2014

Yeşil Gazete

 

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.