EnerjiGünün ManşetiManşet

Yıldırım Holding’e yenilenebilir enerji çalıştayında ‘Kömürü bırak’ protestosu

0

Türkiye’nin oksijen deposu Kazdağları’na 2 tane kömürlü termik santral projesi yapmak isteyen Yıldırım Holding, katıldığı İklim Değişikliği ve Yenilenebilir Enerji Çalıştayı’nda protesto edildi. Firmanın kömürlü termik santral projelerinden vazgeçmesini talep eden yurttaşlar, Yıldırım Holding’e kömür yerine yenilenebilir ve sürdürülebilir enerjiye yatırım yapmasını önerdi.

Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği ve Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından geçen hafta sonu Edremit’te düzenlenen İklim Değişikliği ve Yenilebilir Enerji Çalıştayı’nda, yerel yönetimler, sivil toplum temsilcileri ve özel sektör temsilcileri, yeşil ve temiz enerji konusunda gelişmeleri, akademisyenler ve uzmanlar ile beraber tartıştı. Çalıştaya katılanlar arasında, bölgede kömür yatırımı planlayan Yıldırım Holding de vardı.

Holding temsilcisi çalıştayı terk etti

Kazdağları’nın korunması için yıllardır mücadele eden yerel hareketler, çalıştayda pankart açarak, Yıldırım Holding’in bölgedeki kömür yatırımlarını protesto etti. Yurttaşlar, Yıldırım Holding’i, bir an önce kömür madeni ve termik santral yatırımlarını terk edip, sadece yenilenebilir, iklim dostu enerjiye yatırım yapmaya davet etti. Pankart açan yurttaşlar, “Yıldırım Kömürü Bırak, Sadece Yenilenebilir Yap” dedi.

Çalıştay sonunda birlikte çektirilecek fotoğrafa da girmek isteyen Yıldırım Holding temsilcisine, Kirazlıdere Santrali’ni iptal ettikleri ve sadece temiz yatırım yapacaklarını açıklayana kadar sivil toplum temsilcileri tarafından aynı karede olmak istenmediği çevreciler tarafından iletildi. Fotoğraf karesine alınmayan Yıldırım Holding temsilcisi protesto edilince de salonu terk etmek zorunda kaldı.

30 km’ye 9 termik santral!

Kazdağları’nın temiz havası ile bilinen Çanakkale, halihazırda işleyen ve inşaat halinde olan toplam 5 tane kömürlü termik santralin yanı sıra yapılmak istenen yeni projelerle birlikte toplam 16 kömürlü termik santral tehdidi altında. Kirazlıdere Termik Santrali, Karabiga bölgesine yapılmak istenilen 9 termik santralden sadece biri.Bu santrallar yapılırsa, Karabiga ilçesini bir ekolojik feda bölgesine çevirecek, doğal güzellikleri ve tarımı ile ünlü ilçeyi küle boğacak.

 

(Birgün)

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.