DünyaManşet

Yeşiller, Stutgart’da yönetimi devraldı

0

Almanya’da Hristiyan Demokratların (Şansölye Angela Merkel’in partisi) önemli ve sembolik bir kalesi daha devrildi. Almanya’nın önemli şehirlerinden Stuttgart’da belediye yönetimi 16 yıllık Hristiyan Demokrat Parti yönetiminin ardından el değiştirdi. Stutgart’da yönetim Yeşillere geçti.

Bu yönetim değişikliği Almanya’da iki ilk aynı anda gerçekleşmiş oldu. Hem Yeşiller ilk kez Almanya’nın merkezi belediyelerinden birinde yönetimi elde etmiş oldu hem de Şansölye Angela Merkel’in muhafazakar koalisyonu döneminde ilk fire verilmiş oldu.

Yeşiller Partisi adayı Fritz Kuhn, Pazar günü yapılan belediye seçimlerinde oyların %53’ünü almayı başardı. Kuhn, bu başarısında rakibi Sebastian Turner’ı geride bıraktı. Sebastian Turner politik bir partiden aday olmasa da kendisini Merkel’in Hristiyan Demkratları ile diğer liberal demokrat partilerin desteklediği biliniyordu.

İki hafta önce gerçekleşen ilk tur seçimleride ilk iki sırayı paylaşan Kuhn ve Turner, seçim için geçerli olan %50 barajını hiçbir adayın geçememesi nedeniyle Pazar günü ikinci turda kozlarını paylaştılar.

Bu seçim sonucu da gösterdiki geçen sene Yeşiller’in yönetimini devraldığı Almanya’nın güneyindeki Baden-Württemberg eyaleti seçimlerinden sonra da Hristiyan Demokratlar oylarını kaybetmeye devam ediyor.

Bu seçim sonucu çok kesin olmamakla birlikte bir seneden daha bir kısa sürede gerçekleşecek Almanya Genel Seçimlerinde halkın yönelimini de göstermesi açısından önem arzediyor, en azından güney eyaletlerinde yaşayan halkın yeni politikalar tercih ettiklerini şimdiden öngörmek mümkün.

Stutgart ana tren istasyonunun yeniden inşaası için 2010 yılında 100 kadar ağacın kesilmesi göstericilerin zaman zaman polisle çatışmalara girdiği protesto gösterilerine yol açmıştı. Gösterilerin ardından istasyon inşa projesi referanduma götürülmüş, Geçen Kasım ayında yapılan referandumda %60 oy projenin reddi yönünde çıkmıştı.

(Yeşil Gazete, Deutche Welle)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.