DünyaManşet

Yeşiller Almanya, Roth ve Özdemir ile bir dönem daha dedi

0

Almanya Yeşiller Eşbaşkanları Claudia Roth ve Cem Özdemir, Hannover’de düzenlenen parti genel kurulunda yeniden eşbaşkanlığa seçildiler.

Yeşiller Partisi’nin Hannover kentinde yapılan 34’üncü olağan genel kurulunda yaklaşık 800 delege oy kullandı. Roth oyların yaklaşık yüzde 88,5’ini alarak iki yıllık kesintiyle 2001’den bu yana yürüttüğü eşbaşkanlığa bir kez daha seçildi. Cem Özdemir ise yüzde 83,19 oranında oy alarak, bir kez daha partinin eşbaşkanı olmaya hak kazandı.

Özdemir, 2008 yılından bu yana Claudia Roth ile birlikte Yeşiller’in başında. Her iki adayın da karşısında rakip yoktu. Özdemir ve Roth iki yıl daha bu görevi yürütecek.

Yeşiller partisinin başbakanlık adaylarının belirlendiği seçimde yenilgiye uğrayan Roth için bu oylama bir güvenoyu oylaması niteliğini taşıyordu.

“Yas dönemi geride kaldı” diye konuşan Roth, delegelere , “Doğru kişi olup olmadığım sorusunu siz yanıtlamalısınız” sözleriyle seslendi.

Partinin başbakanlık adaylarının belirlenmesinin ardından Roth’un eşbaşkanlığa yeniden aday olmayı düşünmediği konuşulmuştu. Roth söz konusu seçimde delegelerin oyların yüzde 26,2 sini alarak, dördüncü sırada yer almıştı.

(Deutsche Welle Türkçe)

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.