EnerjiManşet

Yeşil enerji maliyeti ‘yapısal ve sistematik’ olarak düşüyor

0
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yeşil Ekonomi ve İklim Eylemi Genel Müdürü Harry Boyd-Carpenter, son zamanlarda yüksek seyreden fosil yakıt fiyatlarının bir noktada yeniden düşeceğini söyledi. Boyd-Carpenter, “Fiyatlar, sonrasında ise yine artacak. Bunu yüksek karbon-yüksek oynaklık, düşük karbon-düşük oynaklık diye ifade ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Düşük karbon enerji kaynak maliyetlerinin sistematik ve yapısal şekilde düşüş gösterdiğini kaydeden Boyd-Carpenter, şunlara dikkat çekti:

“Fosil yakıt fiyatlarında iniş ve çıkışlarla dolu kısır bir döngü olmasına rağmen düşük karbon kaynakların fiyatlarının zamanla düşmeye devam edeceğini öngörüyoruz. Yeşil projelere yatırım yapmak yüksek karbon ve oynaklıktan düşük karbon ve düşük oynaklığa geçiş yapmak anlamına geliyor. Neredeyse tüm yeşil yatırımlar bu tanıma uyuyor. Şu anda yeşil yatırımlar ve bu yatırımların finansmanı oldukça iyi seyrediyor. Yeşil kaynaklara yatırım yapmak ekonomik ve ticari açıdan da mantıklı.”

Yatırımların seyrini etkileyen iki önemli faktör olduğunu aktaran Boyd-Carpenter, “Bir tarafta artan sermaye maliyetleri ve faiz oranları var. Tedarik zincirindeki aksamalardan dolayı fiyatlarda önemli derecede artış var. Tüm bu gelişmeler yatırımları yavaşlatıyor. Diğer tarafta ise karbonsuzlaşma, düşen maliyetler, kaynak çeşitliliğiyle enerji güvenliğini artırma ve belli kaynaklara bağımlılığı azaltmanın mükemmel bileşimi var. Bu etkenler de orta ve uzun vadede yeşil yatırımları teşvik ediyor” ifadelerini kullandı.

Güneşten elektrik üretim maliyeti yüzde 85 düştü

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın (IRENA) verileri 2010-2020 döneminde güneşten elektrik üretim maliyetinin yüzde 85, kara rüzgar santrallerinden yüzde 56 ve deniz üstü rüzgar enerjisinden üretim maliyetinin ise yüzde 48 düştüğünü gösteriyor.

Uluslararası Enerji Ajansına (IEA) göre ise fiyatları düşürmede ve fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmada büyük potansiyel vadeden yenilenebilir enerji kaynaklarının maliyetleri, son dönemde ham madde fiyatlarındaki artış nedeniyle yükseldi. Bu yükseliş yeşil kaynaklarda 10 yılda sağlanan düşüş eğilimini sekteye uğratsa da doğal gaz, kömür ve petrol fiyatları çok daha hızlı artış gösterdiği için yeşil kaynakların rekabet gücü büyüyor.

IEA, geçen yıl 265 gigavat ilave kurulumla yıllık bazda rekor kıran yenilenebilir kaynaklarda bu yıl 320 gigavat ilave kapasitenin devreye alınacağını öngörüyor.

 

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.