TürkiyeManşet

Yerine kayyım atanan Cizre Belediye Başkanı’na 6 yıl 3 ay hapis cezası

0

PKK/KCK‘ya yönelik davada yargılanan ve hakkında terör soruşturması devam ettiği için görevinden uzaklaştırılan HDP’li Cizre Belediye Başkanı Mehmet Zırığ ile eski belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ile siyasi parti yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 79 sanık hakkında karar açıklandı. 

MA‘nın aktardığına göre, güvenlik gerekçesiyle Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savcı, esas hakkındaki mütalaasını tekrarlayarak, 15 sanık için “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçundan 15 yıldan 22,5’ar yıla kadar hapis cezası istedi. Savcı ayrıca Zırığ ile birlikte 64 sanık için “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası talep etti.

68 sanığa ceza

Avukatların taleplerini dinleyen mahkeme heyeti, 68 sanığa “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 6 yıl 3 ay ile 10 yıl arasında değişen hapis cezaları verirken, 11 sanığın ise beraatına hükmetti. Mahkeme heyeti, hakkında açılan terör soruşturması nedeniyle görevinden uzaklaştırılan Mehmet Zırığ’ı “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 31 Mart yerel seçimlerinde başkanlığa seçilen HDP’li Mehmet Zırığ, hakkındaki terör soruşturması kapsamında 28 Ekim’de görevden alınmıştı.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.