İklim ve EnerjiEkolojiManşetYerel

Yenişehir Belediyesi iklim değişikliğine ‘dur’ diyor

0

Yenişehir Belediyesi‘nin 2020 yılı Ağustos ayı olağan meclis toplantısının birinci birleşimi, Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit başkanlığında Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi‘nde gerçekleştirildi. Başkan Özyiğit, Meclis toplantısının açılışında İklim ve Enerji için Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi’ni imzaladı.

Yenişehir Belediyesi sözleşme ile 2030 yılına kadar sorumlu olduğu bölgede karbondioksit ve diğer sera gazı emisyonlarını en az yüzde 40 oranında azaltacak ve iyileştirilmiş enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklarının daha fazla kullanılmasını sağlayacak.

Mersin’de ilk belediye

Başkanlar Sözleşmesi’ni imzalayan Yenişehir Belediyesi, Türkiye’de sözleşmeye imza atan 23 belediye arasına girdi, Mersin’de ise Sözleşme’yi imzalayan ilk belediye oldu.

Belediyelerin Avrupa Birliği’nin iklim ve enerji ile ilgili hibe programlarına başvurmak için Sözleşme’yi imzalamış olması gerekiyor. Böylelikle Yenişehir Belediyesi, Avrupa Komisyonu ve Dünya Bankası gibi kurumlar tarafından yayımlanan hibe programlarından yararlanmak için projeler hazırlayabilecek.

İklim değişikliği ile ‘topyekun mücadele’

Sözleşmeyi imzalayan ve küresel ısınmanın iklim üzerinde yıkıcı etkiler oluşturduğunu söyleyen Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit insan kaynaklı faaliyetlerin neden olduğu küresel ısınmanın iklim üzerinde yıkıcı etkiler oluşturması ve sera gazı emisyonlarının küresel ölçekte artmaya devam etmesi iklim değişikliklerine neden olduğunu belirtti ve bunun Türkiye‘yi ve tüm dünyayı tehdit ettiğini vurguladı:

Topyekûn bir davranış ve karşı duruş sergilenmesi gerekiyor bu maalesef Yenişehir Belediyesi’nin tek başına yapabileceği bir şey değildir. Küresel bazda iklim değişikliğinin önlenmesine yönelik bir çaba içine girmemiz gerekmektedir. Bugün itibariyle Avrupa Birliği iklim ve enerji hedeflerini uygulamaya kararlı 60 ülkeden gönüllü olan 10.180 belediyenin imza attığı sözleşmeye Yenişehir Belediyesi olarak biz de imza atıyoruz. Bunun izinlerini hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve hem de İçişleri Bakanlığı’ndan aldık ve 2020–2030 dönemi için bu sözleşmeye imza atan ilk belediye oluyoruz. Bölgemizde de tek belediyeyiz.

Sera gazları salınımı en az yüzde 40 azaltılacak

İklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini azaltmak amacıyla bölgeye öncülük edecek bir adım atıldığını belirten Özyiğit, Sözleşme’nin imzacısı olarak “iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerinin azaltılması konusunda bölgelerine öncülük edecek ilk adımı attıklarını” söyledi ve kapsamında Yenişehir Belediyesi’nin 2030 yılına kadar kendi bölgesinde karbondioksit ve sera gazı emisyonlarını en az yüzde 40 azaltacağının sözünü verdi:

Yani yenilenebilir enerji kaynaklarının daha fazla kullanılmasını sağlayacak ve enerji verimliliğini arttıracağız. İklim değişikliğinin etkilerine uyum sağlayarak bölge direncini arttırmak gibi iki temel hedefi ortaya koyacağız.

Yenilenebilir Enerji ve İklim Eylem Planı hazırlanacak

Yenişehir Belediyesi Ömer Faruk İlbilgen Gündüz Bakımevi’ni yeşil bina olarak tasarladıklarını kaydeden Başkan Özyiğit, sözleşmeyle ayrıca hibe programlarından da yararlanacaklarını söyledi.

Başkan Özyiğit, Sözleşme kapsamında Yenilenebilir Enerji ve İklim Eylem Planı hazırlayacaklarını ifade etti:

Geçtiğimiz ay temelini attığımız Yenişehir Belediyesi Ömer Faruk İlbilgen Gündüz Bakımevi‘ni LEEDS Sertifikalı olarak yapıyoruz. LEEDS Sertifikalı demek yeşil bina demek. LEEDS Sertifikası’nın birçok koşulunu ilçemizde yapılacak inşaatlarda bir yönetmelik ile Meclis’e getireceğiz ve uygulamaya koyma konusunda bir çalışma yapacağız.

Bu hedeflere ulaşmak için Temel Emisyon Envanteri ve İklim Değişikliği Risk ve Zaafiyet Değerlendirmesi yapacağız. Elde edilen veriler ışığında “Yenilenebilir Enerji ve İklim Eylem Planı” hazırlanarak, bu plan doğrultusunda çalışmalar yürüteceğiz.

Eylem planın gerçekleştirilmesi için Avrupa Komisyonu ve Dünya Bankası gibi kurumlar tarafından yayımlanan hibe programları için projeler hazırlanacak ve alınacak geri ödemesiz fonlarla ülkemize ve ilçemize büyük miktarda döviz girdisi sağlanacak. İklim ve Enerji için Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesinin kentimize hayırlı olmasını diliyorum.

You may also like

Comments

Comments are closed.