Dünyaİklim KriziManşet

Yeni Zelanda’da iklim krizi etkisi: Kış sıcaklıkları rekor seviyeye ulaştı

0
Fotoğraf: Shutterstock

Yeni Zelanda Ulusal Su ve Atmosfer Araştırmaları Enstitüsü, bu yıl haziran-temmuz-ağustos dönemindeki sıcaklığın ortalama 9,8 santigrat derece olan sıcaklığın 1,3 derece üzerinde ölçüldüğünü açıkladı.

Ülkede haziran, temmuz ve ağustos aylarında kış mevsimi yaşanıyor. Bu kış görülen sıcaklıklar bir önceki yılın kış sıcaklıklarının da 0,2 derece üzerindeydi.

Enstitüde meteorolog olan Nava Fedaeff, yüksek sıcaklıkların arka planında küresel ısınmanın yanı sıra bu yıl kuzeyden normalin üzerinde ılık rüzgar gelmesi ve deniz sıcaklıklarının daha yüksek olması faktörlerinin olduğunu söyledi.

Kar yağışı azaldı

Artan sıcaklık eğiliminin Yeni Zelanda’da bulunan karbondioksit konsantrasyonu ile izlenebileceğini belirten Fedaeff, daha düşük rakımlardaki kar yağışının bu kış ortalamanın oldukça altında olduğunu ve genellikle yağmurla yer değiştirdiğini söyledi.

Bunun da daha az kar erimesi anlamına geldiğini belirten Fedaeff, bu durumun yılın ilerleyen aylarında nehir seviyelerinin düşmesine neden olabileceğini kaydetti.

Aşırı hava olayları arttı

AA’nın haberine göre Fedaeff, bazı yerlerde şiddetli sel ve bazı yerlerde kuraklık da dahil olmak üzere aşırı hava olaylarının da gerçekleştiğini aktardı.

Wellington Victoria Üniversitesinde iklim bilimcisi Profesör James Renwick de değişikliklerin, doğal ekosistemler üzerinde de baskı oluşturduğunu ve zamanla daha fazla türün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını belirtti.

İnsanların sera gazı emisyonlarını yavaşlatmasının zorunlu olduğunu dile getiren Renwick, “Yakın zamanda ısınmanın üstesinden gelmezsek, dünyanın büyük kesimi için bir felaket olacak” dedi.

İklim eylemleri hızlamalı

Yeni Zelanda’nın, iklim değişikliği hakkında çok konuştuğunu ancak şimdiye kadar emisyonlarını azaltmak için çok az şey yaptığını anımsatan Renwick, buna karşın 2050’ye kadar karbonsuzlaşma taahhüdü de dahil olmak üzere şu anda yürürlükte olan iyi hükümet politikalarının bulunduğunu da ifade etti.

Ülkenin enerji ihtiyacı için yenilenebilir enerji sağlayabilecek rüzgar, güneş ve su gibi birçok doğal kaynak olduğunu vurgulayan Renwick, “Yeni Zelanda yeşil enerji ve yeşil ekonomide dünya lideri olabilir” diye konuştu.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.