DünyaManşet

Yeni Zelanda saldırganı: Suçsuzum

0

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde, iki camide 51 kişiyi katleden Brenton Tarrant çıktığı mahkemede suçsuz olduğunu söyledi.

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerinde 51 kişiyi katletmek, 49 kişiyi yaralamaktan mahkemeye çıkan Brenton Tarrant, suçsuz olduğunu ileri sürdü. Tarrant, Christchurch Yüksek Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Auckland kentindeki yüksek güvenlikli Paremoremo Cezaevi’nden video bağlantısıyla katıldı. Avukatları aracılığıyla kendisine yöneltilen 51 cinayet, 40 cinayete teşebbüs ve terör eylemiyle ilgili ifade veren Tarrant, “suçsuzum” dedi.

Akıl sağlığı yerinde

15 Mart’ta düzenlenen saldırıda yaralananlar ve mağdur yakınlarının da izlediği duruşmada, yetkili kurumlardan gelen raporların saldırganın akıl sağlığının yerinde olduğunu gösterdiğini açıklayan Yüksek Mahkeme Hakimi Cameron Mander, ‘‘Tarrant’ın zihinsel sağlık değerlendirmesi tamamlanmıştır. Davacının savunma yapma, avukatlarına bilgi verme ve mahkemeye yanıt verme konusunda herhangi bir sorunu yoktur’’ ifadelerini kullandı.

Savcılık; polis, Yeni Zelanda Kraliyet Hukuk Ofisi ve Christchurch Kraliyet Avukatlar Bürosu’nun daha önce aldığı ortak karar uyarınca sanığın 51 cinayet ve 40 cinayete teşebbüsün yanı sıra terör eyleminden de yargılanmasını talep etti. Bir sonraki duruşma, 4 Mayıs 2020’de.

Tarrant’ın saldırısında üç Türk vatandaşı da yaralanmış, ağır yaralanan Zekeriya Tuyan, tedavi gördüğü yoğun bakım ünitesinde 48 gün sonra hayatını kaybetmişti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.