Medya-İnternet

‘Yeni zamanlar için yeni gazetecilik gerekli’

0

New York’daki Guggenheim Müzesinde düzenlenen bir toplantıda iPad üzerinden sunulacak ‘The Daily’yi tanıtan Rupert Murdoch, yeni gazetenin tablet bilgisayar döneminde “vazgeçilmez bir haber kaynağı olacağını umduğunu” söyledi.

‘The Daily’ için haftada 99 sent ödenecek ve yalnızca Apple’ın iTunes ‘mağazası’ üzerinden satılacak.

Gazete önce sadece ABD’de piyasaya çıkarılıyor. News Corp, yeni gazetede 100 dolayında gazeteci çalıştırıyor.

‘The Daily’de, haberler, etkileşimli grafikler, HD videoları ve iPad’in dokunmatik ekranına uygun olarak tasarlanan 360 derecelik fotoğraflar yer alıyor.

Bazı yazılara Twitter mesajları eklenecek ve gazetenin içeriği, kişinin tercihlerine göre biçimlendirilebilecek.

News Corporation’ın sahibi Rupert Murdoch, “Hedef kitlemiz, gelecek yıl içinde iPad sahibi olması beklenen 15 milyon Amerikalı.” dedi ve tablet bilgisayar çağında, yeni, taze ve güçlü bir sese ihtiyaç olduğunu; “Yeni zamanların yeni tür gazeteciliği gerektirdiğini” söyledi.

Murdoch, ‘The Daily’nin, çağdaş teknolojinin en iyi unsurlarıyla, “yumuşak bir haberciliği, iyi bir editörlüğü ve kuşkucu bakışı bir araya getireceğine” söz verdi.

Apple’ın, News Corp ile yaptığı bu anlaşmadan yararlanarak abonelilk ödemelerinde de değişikliğe gideceği tahmin ediliyor.

Rupert Murdoch, gazete okurlarının internetten haber ve yazılara ulaşabilmek için ücret ödemesi gerektiğini savunuyor.

Murdoch imparatorluğuna ait olan The Wall Street Journal, The Times ve The Sunday Times gazetelerinin internet sayfalarına, abonelik ücreti ödenerek ulaşılabiliyor.

The Times gazetesi, abonelik uygulamasının başlamasından bu yana, internet okurlarının sayısında yüzde 87’lik bir düşüş olduğunu belirtiyor. (BBC)

You may also like

Comments

Comments are closed.