ManşetTürkiye

Yeni sistemde 7 bakanlık kalkıyor: Ekonomi, orman, kültür, AB, spor, gümrük ve kalkınma

0

AKP 24 Haziran seçimlerinden sonra hayata geçirmeyi planladığı yeni hükümet sisteminde, yedi bakanlığı kapatmayı, bu bakanlıkların görevlerini de adları değişecek dokuz bakanlık arasında paylaştırmayı planlıyor.

Sadece beş bakanlığın yapısı aynen korunacak, toplam bakanlık sayısı 14 olacak.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı kapatılacak. Ekonomi başta olmak üzere birçok bakanlığın yetki ve sorumlulukları artacak.

Bakanlıklarda isim ve görev değişiklikleri ise şöyle olacak:

-Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yeni adı Sanayi ve Bilim Bakanlığı olarak değiştirilecek. Bu bakanlık aynı görevi üstlenecek.

-Çalışma Bakanlığı’nın adı İş Hayatı ve Güvenliği olarak değiştirilecek. Bu bakanlığın çalışma alanı da aynı kalacak.

-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sadece Şehircilik Bakanlığı olarak anılacak. Ancak bu bakanlığın yapısında hem çevre faaliyetleri hem de su işleri olacak. Kapatılacak Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın görevlerinin yarısını bu bakanlık üstlenecek.

-Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın orman alanlarıyla ilgili tüm faaliyetleri Tarım Bakanlığı’na verilecek. Bu bakanlığın adı Orman Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olacak.

-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın adı Enerji ve Doğal Kaynaklar olarak değiştirilecek, ancak yapısı değişmeyecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı lağvedildi

Lağvedilen Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültür bölümü Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlanacak ve bu bakanlık, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı olarak anılacak.

Sadece beş bakanlık aynen korunacak.

İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı yapısını aynen koruyacak.

Dışişleri Bakanlığı büyüyor

Dışişleri Bakanlığı, AB Bakanlığı’nın tüm görevlerini üstlenecek.

Ayrıca TİKA ve Yurt Dışı Türkler Başkanlığı gibi başbakan yardımcılıklarında olan kurumlar da bu bakanlıkla ilişkilendirilecek. İstenirse AB konusunda bir cumhurbaşkanı yardımcısı da görevlendirilebilecek.

Dört cumhurbaşkanı yardımcısı

Yeni yapıda cumhurbaşkanı yardımcılıklarının sayısı da birden fazla olacak. En az dört yardımcının planlandığı, bunlara verilecek görevlerle birlikte yeni bakanlar kurulunun 18-20 kişiden oluşacağı yorumları yapılıyor.

Bu çalışma lağvedilen ve mevcut bakanlıkların ilgili kurumlarının dağıtılması ve uygun bir çatının oluşturulması aşamasına kadar bazı değişikliklerden geçebilecek. Ancak parti kurmayları genel yaklaşımın bu çerçevede olacağını ve seçimlerden sonraki yeni hükümet kurulmadan yeni yapının hazır hale getirileceğini belirtiyor.

Ekonomide niyet tek çatı

Maliye, Ekonomi ve Kalkınma bakanlıkları tek çatıda toplanacak. Bu bakanlığın bünyesine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile turizmin de alınması tartışılıyor.

Ekonominin tek elde toplanmasının amaçlanmasına karşın son aşamada karar alma güçlüğü nedeniyle bu yapının ikiye bölünebileceği veya turizmin ayrı bir bakanlık olabileceği de ifade ediliyor.

Aileye gençlik görevi

Aile Bakanlığı’nın adı Aile ve Toplum Bakanlığı olarak değiştirilecek. Bu bakanlık yine kadın, erkek, yaşlı, genç, çocuk ve engellilerle ilgili politika geliştirecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın görevlerinin büyük bölümünü bu bakanlık üstlenecek. Ancak spor konusunda henüz karar verilmedi.

 

(Hürriyet)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.