DünyaEkolojiManşet

Yasa dışı kereste ticaretine karışmakla suçlanan Brezilya Çevre Bakanı istifa etti

0

Amazon yağmur ormanlarındaki yasa dışı ağaç kesimi ve kereste ticareti sebebiyle hakkında soruşturma başlatılan Brezilya Çevre Bakanı Ricardo Salles istifa etti.

Brasilia’daki başbakanlık sarayında basın açıklaması yapan Salles, istifasını “İstifamı başbakana sundum ve kabul edildi” sözleriyle duyurdu.

‘Kesime yasal zemin oluşturdu’

Ocak 2019 tarihinde göreve başlayan Bakan Salles yağmur ormanlarında yaşanan tahribatlar ve çevre koruma programlarında yapılan kesintilerin arkasındaki isim olarak biliniyordu.

Salles’in ormanlardaki yasa dışı ağaç kesimi hakkındaki polis tahkikatını engellediği ve kereste ticareti yoluyla yaklaşık 25 milyon dolarlık haksız kazanca yasal zemin oluşturduğu iddia ediliyordu.

Fotoğraf: Shutterstock

Yasa dışı kereste ithalatına karıştığı düşünülüyor

Bakan Salles’in ABD’ye ve Avrupa’ya yasa dışı kereste ithalatına karıştığı iddiasıyla başlatılan başka bir soruşturma daha bulunuyor. Geçtiğimiz ay Yüksek Mahkeme, Salles’in banka hesaplarının incelenmesine izin vermişti.

10 Mayıs tarihinde başlayan soruşturmada, Salles’in hem evi hem de bakanlıktaki ofisine polis baskını düzenlenmişti. Aynı soruşturma kapsamında aralarında Brezilya çevre koruma ajansı IBAMA Başkanı’nın da bulunduğu 10 yetkili görevden uzaklaştırılmıştı.

İddiaları reddeden Bakan ise, kendisini “ekonomik çıkarlar ile Amazon gibi doğal hazineleri koruma ihtiyacı arasında bir denge kurmaya çalıştığını” söyleyerek savunmuştu.

Yeni Çevre Bakanı Leite oldu

CNN’in haberine göre Salles’in istifasının ardından Devlet Başkanı Jair Bolsonaro Çevre Bakanı pozisyonuna Alvaro Pereira Leite‘yi getirdi.

Leite, Brezilya Kırsal Derneği’nin bir üyesiydi ve Eylül 2020’den bu yana Amazon ve çevre hizmetleri sekreterliğinde çevre bakanlığının sekreteri olarak çalışıyordu.

Çevre aktivistlerinden açıklamalar

Sputnik’in aktardığına göre Brezilyalı çevre grupları koalisyonu İklim Gözlemevi istifa haberini “Bunu yazın, sergileyin, sokaklarda yüksek sesle ve net bir şekilde çığlık atın: düştü” sözleriyle duyurdu.

Greenpeace tarafından yapılan açıklamada da, “Brezilya, kuruma karşı kasıtlı olarak hareket eden ve ülkeye ciddi şekilde zarar veren birine sahip olmaya devam edemez” dedi.

Örgüt ayrıca, “Bakanları değiştirmek, Bolsonaro yönetiminin yıkıcı çevre karşıtı gündemini değiştireceğinin garantisi değildir” açıklamasında bulundu.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.