ManşetTürkiye

Yargıda kadrolaşma: AKP’li belediye başkanı ve ilçe başkanı hâkim adayına referans oldu

0

Afyonkarahisar’da yaşayan genç bir kadın avukat, hâkimlik mülakatı öncesinde özgeçmişini ve sınav sonucunu, AKP’li belediye başkanına ve AKP ilçe başkanına imzalatarak Meclis’te bir milletvekiline gönderdi. Hakim adayının faksla gönderdiği evrak yanlışlıkla CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu’nun Meclis’teki ofisine geldi.

Afyonkarahisar Barosu’na kayıtlı avukat S.G (31) adli yargı hakimliği ve idari yargı hakimliği yazılı sınavlarına girdikten sonra mülakata çağrıldı. S.G, 21 Nisan’da yapılacak mülakattan günler önce özgeçmişini ve sınav sonuç belgesini TBMM’de bir milletvekiline gönderdi.

Cumhuriyet’ten Abidin Yağmur’un haberine göre, Afyon adliye sarayındaki postaneden gönderilen özgeçmişte AKP’li İscehisar Belediye Başkanı Mustafa Çibik’in ve AKP İscehisar İlçe Başkanı Murat Dikmen’in imzası da bulunuyordu. S.G’nin sınav sonuç evrakında ise AKP’li İscehisar Belediye Başkanı Mustafa Çibik’in kaşe ve imzası bulunuyordu. S.G’nin özgeçmişinde ayrıca annesi, babası ve kardeşinin çalıştığı yerlerle ilgili bilgi vermesi de dikkat çekiyor. S.G, özgeçmiş metninin eğitim kısmında, mezun olduğu okulların yanı sıra öğrenciyken kaldığı yurtların ve lise sonrasında gittiği dershanelerin adını da veriyor.

Kime gönderildi?

Hakim adayı S.G’nin, AKP’li belediye başkanı ve ilçe başkanına imzalattığı evrak yanlışlıkla CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu’nun TBMM’deki ofisine geldi. S.G’nin hakimlik mülakatı öncesinde AKP’li başkanların referansını eklediği evrakın hangi milletvekiline gönderilmek istendiği kesin olarak bilinmiyor. Ancak faksın gönderilmesi sırasında bir rakam hatası yapıldığı düşünüldüğünde, faksın gideceği adresin AKP Afyonkarahisar Milletvekili, Adalet Komisyonu üyesi Ali Özkaya olma ihtimali yüksek. CHP’li Serdal Kuyucuoğlu’nun TBMM ofisindeki faksının numarası (312) 420 23 73. AKP Afyonkarahisar Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu üyesi Ali Özkaya’nın TBMM ofisindeki faks numarası ise (312) 420 23 75 .

“Kadrolaşıyorlar”

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, hakim adayı avukat S.G’nin özgeçmiş ve sınav sonuç evrakı faksla kendisine ulaştığında ayrıntılı olarak incelediğini ve evraktaki AKP’li belediye başkanı ile AKP ilçe başkanının imzasını gördüğünü belirterek, “Bu faksın muhatabının AKP’li bir milletvekili olduğu ve faksı gönderen kişinin hakimlik mülakatında bir ayrıcalık, bir torpil istediği kesin” dedi.

Hâkim alımlarında yapılan sınavlar ve mülakatlarla ilgili kaygıların olduğunu, seçim bölgesi Mersin’in de aralarında olduğu birçok yerde eski AKP yöneticisi ya da belediye başkan adayı avukatların hakimliğe alındığını kaydeden Kuyucuoğlu, “AKP iktidarı adli sistemden FETÖ’cüleri temizleyeceğiz bahanesiyle kendi kadrolaşmasını yaratıyor. Bir AKP’li vekile gönderilmek istenirken yanlışlıkla bize gönderilen bu evrak, hakim alımlarında, mülakatlarda AKP’li isimlere ayrıcalık tanındığını, AKP’li yöneticilerden referans alınarak bu sınavlara gidildiğini somut olarak göstermiş oldu. 5 yıldır avukatlık yapan genç bir hanımın hakim olabilmek için belediye başkanından, partinin ilçe başkanından torpil ayarlamak istediğini açıkça görmüş olduk” diye konuştu.

CHP’li vekil yargıya yerleştirilen AKP’lileri açıklamıştı

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP üyesi olup hakim yapılan 30 yeni isim daha açıklamıştı. 24 Nisan’da atanan bin 341 hakimin yüzde 90’ının AKP’nin il ve ilçe teşkilatlarından seçildiğini belirten Yarkadaş, yeni listede örneğin Cumhurbaşkanlığı Hukuk Başdanışmanı Ahmet Karayiğit’in kızı Avukat Sevcan Karayiğit’in de yer aldığını belirtmişti. Yarkadaş’ın  AKP üyesi olduğu ya da partiye yakın olduğu bilinen isimler arasından hakim yapıldığını belirttiği isimler şöyleydi:

Furkan Barutçu: AKP Sultanbeyli İlçe Kurucu Başkanı – İlyas Demircan: AKP Balıkesir İvrindi İlçe Başkanı – Yadigar Demircan: AKP Balıkesir İvrindi İlçe Başkanı’nın eşi, AKP Kadın Kolları üyesi – Serkan Başok: Mehmet Özhaseki’ye takipsizlik kararı veren Kayseri Başsavcısı Mehmet Siyami Başok’un yeğeni – Ahmet Emre Arıkan: AKP Denizli İlçe Yönetim Kurulu Üyesi – Aslı Arslanhan: AKP Kocaeli Çayırova İlçe eski yöneticisi – Nahide Hakan: AKP Van Kadın Kolları Başkanı – Bekir Yıldız: AKP milletvekilinin yeğeni ve AKP üyesi – Necdet Tarhan: AKP Van Edremit Encümen adayı – Açelya Kahya: AKP Giresun il yönetim kurulu üyesi – Ethem Başer: AKP Giresun il yönetim kurulu üyesi – Cemal Yayla: AKP Giresun üyesi – Ömer Faruk Yanık: AKP Giresun Görele üyesi – İpek Kışlalı: AKP İzmir Karabağlar ilçe yöneticisi – Emrah Gürger ve eşi Özlem Gürger: AKP’ye yakınlıklarıyla biliniyor – Yavuz Ertugay: Erzurum Ersılader Başkanı (Akp’ye yakın dernek) – Alpaslan Güzel: AKP Kaman eski ilçe başkanı – Neşe Arısoy: AKP Adana Kadın Kolları Başkanı – Ömer Çağlar: AKP Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi – Mahmut Çakmak: AKP Adana il disiplin kurulu üyesi – Aslı Çetin Turpçu: AKP Adana Milletvekili adayı – Esra Işıl Sağlam: AKP Adana üyesi – Hüseyin Çamlı: AKP Adana üyesi – Pelin Burçin Dilmen: AKP Adana üyesi – Mustafa Kilitçi: AKP Adana üyesi – Adem Metik: AKP Adana üyesi – Adem Yıldırım: AKP Van İl Başkan Yardımcısı.

(Cumhuriyet, Yeşil Gazete)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.