YerelEkolojiManşet

Yargı, Ordu Belediyesi’nin kıyı dolgu projesine ‘dur’ dedi

0

Ordu’nun Altınordu İlçesi’ndeki Taşbaşı, Düz, Şarkiye, Bahçelievler, Akyazı ve Durugöl mahallelerinde Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan ve bir bölümü bitirilen “Kıyı Düzenleme ve Rekreaktif Amaçlı Dolgu” projesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Ordu 1. İdare Mahkemesi’nce verilen kararı değerlendiren Ordu Çevre Derneği’nden (ORÇEV) “Ordu Büyükşehir Belediyesi mahkemenin de belirttiği gibi kurallara uymayan, ekolojik durumu dikkate almadan deniz dolgusu yapmaktadır. Hatta mahkeme devam ederken çalışmaları sürdürerek telafisi mümkün olmayan zararlar vermeye devam ediyor. Mahkeme başvurumuzu dikkate alarak “Yürütmeyi Durdurma” kararı verdi. Duruşma 21 Şubat tarihinde yapılacak” açıklaması yapıldı.

Derneğin Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada mahkeme kararının OBB’ye de ulaştığı belirtilerek şunlar dile getirildi:

“Mahkeme kararı belediyeye de ulaştı. Ancak oldubittiye getirmemeleri için bugün mahkeme kararını belediyeye biz de ulaştırdık. Civil ve Melet ırmaklarının kenarlarında çalışmalar ve dolgular devam ediyor. Bu kararla birlikte çalışmalar durmalı, yoksa mahkeme kararına uyulmadığında suç işlemiş olacaklar. Kararın uygulanması için takipçi olacağız.”

 İtiraz yolu kapalı

İdare Mahkemesi kararında şu noktalara dikkat çekti:

“OBB tarafından “Kıyı Düzenleme ve Rekreaktif Amaçlı Dolgu” projesiyle ilgili olarak Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen “Çevresel Etki, Değerlendirmesi olumu kararı” nın bilimsel ve teknik açıdan değerlendirme yapılabilmesi için yeterli niteliklere haiz olmadığı ….ÇED raporunun bütünlük sergilenmediği, olumlu veya olumsuz etkileri tanımlayabilmek için yeterli veri tabanı oluşturmadığı, kent kültürü ve alan içindeki yaya sirkülasyonuna yönelik riskleri değerlendirmeği, kentle çok ilişkisi kurulmadan jeoloji mühendisliği ve şehir planlaması açısından yerinde olmayan ÇED olumlu kararında hukuka uyarlık bulunmadığı…”

Kararda, projenin çevresel ve ekonomik zararlara neden olacağından, uygulanması halinde telafisi güç zararlara doğurabileceğinin de açık olduğuna işaret edilerek,  “Bu nedenle dava sonuna kadar YÜRÜTMENİN DURDURULMASNA 20/A maddesinin 2. fıkrasının (e) bendi uyarınca itiraz yolu kapalı olmak üzere 21.01.2022 tarihinde oy birliğiyle KESİN OLARAK KARAR VERİLMİŞTİR” denildi.

More in Yerel

You may also like

Comments

Comments are closed.