ManşetSağlıkTürkiye

Yangınların akciğere etkisi: Mutlaka maske takılmalı

0

Türkiye’de bir süredir devam eden orman yangınlarının insan sağlığına olan olumsuz etkileri konuşulmaya devam ediyor.

Yangınlardan dolayı oluşan hava kirliliği akciğer sağlığı açısından risk oluştururken, Medicana Çamlıca Hastanesi’nde Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Selvi maske kullanımı konusunda uyardı ve N95 isimli maskelerin daha etkili olduğunu, bunların da altı saatte bir değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

‘Isı travması görülebilir’

DHA‘da yer alan habere göre, Uzm. Dr. Ahmet Selvi, yangının çıktığı bölgeye yakın olan ve dumana maruz kalanlarda ısı travmasının görülebileceğini kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

Bronşların içini döşeyen hücre tabakasında yanıklar meydana gelebiliyor. Onun haricinden ortamda yoğun bir partikül oluyor ve insanlar bunları soluduğundan bunlar ciğerlerde birikiyor. Yine yangına yakın bölgelerde ortaya çıkan gazlar özellikle karbonmonoksit gazı zehirlenmelere ve boğulmalara kadar götürebiliyor. Karbonmonoksit gazı kanımızdaki oksijen taşıyan dokulara oksijenden çok daha güçlü bağlanıyor. Dolayısıyla vücuttaki dokuların kanlanması ve oksijenlenmesi bozuluyor. Sıcaklığın meydana getirdiği yanıklar nasıl cilde zarar veriyorsa benzer şekilde solunum sistemini döşeyen hücre tabakasında da yanığa neden oluyor. Bu gelişen hasar bronşlarda mekanik tıkaçlara yol açabiliyor.”

‘KOAH hastaları daha çabuk etkileniyor’

KOAH hastalarının bu tür durumlardan daha kolay zarar gördüklerini ifade eden Selvi, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Bu tür dış etkenlere, yoğun partikül maruziyetine, duman, gaz gibi kokulu şeylerle karşılaştığında aşırı tepki gösterebiliyor. Solunum etkileri çok daha belirgin hale gelebiliyor. KOAH hastalarının kapasiteleri son derece düşük. Bu tür olumsuz durumlardan çok daha fazla etkileniyorlar. Daha kolay zarar görüyorlar.”

‘Maskeli önlem almak lazım’

Maske kullanımının önemine dikkat çeken Uzm. Dr. Ahmet Selvi, N95 isimli maskelerin daha etkili olduğunu kaydetti:

Partikül sayısından kendimizi mümkün mertebe korumamız lazım. En pratik çözüm maske kullanımı. Maskenin geçirgenliği ne kadar azsa o kadar partikül sayısını azaltabilir ama geçirgenlik azaldıkça da solunum zorlaşır. Partikülden korunmada N95 adı verilen maskeler daha etkili. Ama bu tür maskeler gazdan korumaz. Gazdan korunmada daha özel maskeler kullanmak gerekiyor. Profesyonel yangına müdahalede bulunan ekipler bunları kullanıyorlar. Gazları hapsedebilen maskeler var. Bizim pratikte günlük yaşamda partiküllerden korunmak için maskeli önlem almamız mümkün. Bu maskelerin 6 saatte bir değiştirilmesi tavsiye ediliyor.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.