DoğaManşet

Yangın ve sellerden sonra Obama’ya tatilden dön çağrısı

0

obamaABD’de Amite nehrinin de taşmasına yol açan sel felaketinin büyük zarar verdiği Louisiana’da yayımlanan eyaletin en yüksek tirajlı gazetesinde, Başkan Barack Obama’ya felaket nedeniyle tatilini yarıda kesmesini istendi.

ABD’liler, küresel iklim değişikliğinin etkisiyle son dönemde yangın ve sel yüzünden zor günler yaşıyor.

Kaliforniya eyaletinde sıcak hava ve kuraklığın neden olduğu yangın felaketi 200’e yakın evin yanmasına ve 82 bin kişinin tahliye edilmesine neden olurken, seller de Louisiana eyaletinde büyük kayıplara yol açtı.

Eyalette aşırı yağışların getirdiği sellerde ölenlerin sayısının 13’e çıktığı ve 40 bin evin hasar gördüğü bildirildi.

Sputnik news’ın haberine göre Başkan Obama’nın, sel felaketinin büyük zarar verdiği Louisiana’daki zararı yerinde görmek yerine tatiline devam etmesi, özellikle selden etkilenen Louisiana eyaletinde büyük tepki çekti.

Louisiana Valisi John Bel Edwards’ın ‘acil durum’ ilan etmesi ve Federal Acil Durum Yönetim Kurumunun (FEMA) yardım talebinde bulunmasının ardından eyaletin en büyük tirajlı gazetesinde, Obama’nın her yıl Massachusetts eyaletine bağlı ‘Martha’s Vineyard’ adlı adada yaptığı tatilini yarıda kesmesi çağrısında bulunuldu.

lousiana selThe Advocate gazetesi, Obama’ya yaptığı çağrısında, “Tatil veya değil, Başkan Obama, canı yanan bir Louisiana’nın şu an sana ihtiyacı var” ifadesini kullandı.

Gazete haberinde, “Şimdi sel suları Louisiana’yı harap ederken Başkan Barack Obama’nın en acılı eyaleti ziyaret etme zamanı gelmiştir” ifadesine de yer verildi.

Bu arada, FEMA yöneticisi Craig Fugate ve İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson, eyaleti ziyaret ederek felaketten etkilenen bölgelerde incelemelerde bulundu.

Louisiana eyaletinde 2005 yılında Katrina felaketi yaşanmış, sel nedeniyle bin 245 kişi hayatını kaybetmişti. Wundergorund sitesine göre önümüzdeki günlerde Afrika’dan yeni ve daha şiddetli tropik fırtına dalgalarının gelmesi bekleniyor

( sputniknews.com, wunderground.com, yeşil gazete )

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.