Dünya

Yabancı düşmanlığı İsviçre’de de sorun

0

İsviçre’de pazar günü suç işleyen göçmenlerin sınırdışı edilip edilmemesi konusunda referandum yapılacak. Oylama öncesi ülkedeki aşırı sağcı partiler sandıktan “evet” çıkması için seçmenleri etkilemeye çalışıyor.

İsviçre nüfusunun yüzde 23’ünü yabancılar oluşturuyor. Suç işleyen yabancıların sınırdışı edilmesini kolaylaştıran yasal düzenlemeye gidilmesi için imza toplayan ve bu konuda referanduma gidilmesini sağlayan aşırı sağcı İsviçre Toplum Partisi (SVP) propaganda çalışmalarını hızlandırdı.

Parti, referandumdan “evet” sonucu çıkması için özellikle Almanca konuşulan kantonlarda yoğun propaganda yapıyor. İsviçre Toplum Partisi’nden Patrick Freudiger, uygunsuz davranışlarda bulunanların ülkede kalmaması gerektiğini savunarak “Bizde iki çeşit yabancı var: Çalışmak isteyen ve yasalarımıza saygı gösterenler. Bunları memnuniyetle karşılıyoruz. Öte yandan çalışmak istemeyen ve suç işleyen yabancılar mevcut” diyor.

İsviçre’de suç işleyen yabancıların sınırdışı edilmesiyle ilgili düzenlenecek referandumla ilgili yapılan kamuoyu yoklamaları yüzde 64 oranında “evet” sonucu alınacağına işaret ediyor. Aynı zamanda sosyal destek fonlarını suistimal eden yabancıların da sınır dışı edilmesini isteyen parti, gazetelere radikal mesajların yer aldığı büyük ilanlar vererek “evet” oyunu artırmaya çalışıyor.

Yabancılar endişeli

Ülkedeki yabancılar ise kaygılı. Partinin bazı etnik grupları suçlu gibi gösteren afişleri nedeniyle kendilerini hedef alınmış hissediyorlar. Yol ve meydanlara asılan afişlerde, örneğin tecavüz suçu işleyen bir yabancının yasa çıkmazsa, İsviçreli olacağı vurgusuna yer veriliyor. Tüm hayatını İsviçre’de geçiren 31 yaşındaki Moreno Casasola, yabancılar için kendilerini savunacak bir yol kalmadığını düşünüyor:

Casasola, “İsviçre’de yüzde yüz İsviçreli olmayan herkesin suç işlemeye meyilli olduğunu söyleyemezsiniz. Ama bu tarz afişler bu anlama geliyor. Tüm yabancıların suçlu olmaya meyilli olduğu yönünde genel bir mesaj veriyorlar ve bu beni de etkiliyor. Sorun şu ki yabancılar oy kullanamayacağı için kendilerini de savunamayacaklar. Yani şunu demek istiyorum. Parmağınızla onları işaret ediyorsunuz ancak onlar yanıt veremiyor. Sorun da bu işte” diyor.

Hükümetten karşı öneri

Anketlerde “evet” diyenlerin sayısının artmasından endişe eden hükümet ise bir karşı öneri hazırladı. Hükümetin önerisinde, bazı suçlarda sınır dışı edilme, alınan cezanın oranına bağlanıyor. Ayrıca sınır dışı edilmeyen suçlu göçmene de uyum imkânı sunuluyor. Hükümetin hazırladığı yasa tasarısına göre, suçlu bulunan yabancı, suçun türü ve aldığı cezasının süresi ile ilgili olarak belirlenen koşullar altında sınır dışı edilebilecek.

Buna göre, ülke güvenliğini tehditten ceza alan yabancı süre şartına bakılmaksızın sınır dışı edilecek. Cinayet, tecavüz gibi ağır suçlarda bir yılı aşkın hapis cezası alanlar ile sahtekârlık suçlarında 18 ay hapis cezası alanlar, sınır dışı edilecekler. Ayrıca 10 yıl içinde 720 gün hürriyeti bağlayıcı ceza almış olanlar da sınır dışı edilecek.

Ancak Sosyal Demokrat Parti (SP) hükümette yer almasına karşın bu öneriyi desteklemediğini, hem karşı öneriye hem de sınır dışı inisiyatifine “hayır” oyu vereceklerini açıkladı. Politik çevrelerce yanlış taktik olarak değerlendirilen ve sol çevrelerce eleştirilen bu tutumun “evet” oyunu artıracağı düşünülüyor. (DW)

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.