ManşetTürkiye

WWF’in iklim krizine karşı Tek Dünya Kentleri Yarışması başlıyor

0

WWF-Türkiye, (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Uluslararası Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın (TDKY) 2021-2022 döneminin Türkiye ayağını başlatıyor.

İki yılda bir düzenlenen Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın hedeflerinde, kentlerde iklim dostu dönüşümü teşvik etmek ve çevresel sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusundaki kentleri öne çıkararak toplumsal farkındalık oluşturmak yer alıyor.

Kazananlar nasıl belirlenecek?

Yarışmada, kentlerin kamuoyuna açık olarak raporladıkları veriler uluslararası jüri tarafından incelenip Paris Anlaşması‘nın gezegenin atmosferinde sanayileşme sonrasında yaşanan ısı artışının 1,5 dereceyi geçmemesi hedefiyle uyumlu olup olmadığına bakılacak.

Ulusal ve küresel çapta öne çıkan şehirler de yarışmanın kazananları olacak.

‘Sürdürülebilir bir geleceğin anahtarı kentlerde’

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, yarışmayla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Hem dünya hem de insan üzerindeki etkisi her geçen gün daha belirgin bir şekilde hissedilen küresel iklim krizi açısından tarihi bir dönüm noktasındayız. Bugün dünya nüfusunun % 55’inin yaşadığı kentler küresel CO2 emisyonlarının da % 70’inden fazlasından sorumlu. Bu açıdan baktığımızda açıkça görülüyor ki sürdürülebilir bir geleceğin anahtarları kentlerin ve yerel yönetimlerin elinde. Yerel yönetimlerin, kentlerin sahip olduğu dinamizmi harekete geçirerek, kent sakinleri için doğa dostu ve sürdürülebilir bir gelecek yarışının ön saflarında yer alması gerekiyor.”

Pasinli ayrıca, “Amacımız yerel yönetimlerin, kent sakinlerinin refahını yükseltirken tek ve biricik gezegenimizin ekolojik sınırlarını gözetecekleri Tek Dünya Kentlerinin kurulmasına katkı sağlamak” ifadelerini kullandı.

Sıfıra Doğru Şehir Yarışı Girişimi’nin ortağı

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekretaryası, Kasım 2021’de İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenecek 26. BM İklim Konferansı (COP26) çerçevesinde, kapsayıcı ve dirençli iklim eylemini uygulamaya koymaya kararlı bir şehirler koalisyonu oluşturmayı amaçlıyor. 2021 sonuna kadar 1000 şehrin sürece dahil edilmesi hedefleniyor.

Tek Dünya Kentleri, Birleşmiş Milletler’in “Sıfıra Doğru Şehir Yarışı Girişimi”nin de ortağı olarak yer alıyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.