ManşetDoğaHayvan Hakları

WWF: Yaban hayvanlarının nüfusu 50 yılda yüzde 68 azaldı

0

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) dünyadaki yaban hayatı popülasyonlarını mercek altına aldığı ve analizlerde bulunduğu Living Planet 2020 raporunu yayınladı.

Dört binden fazla omurgalı türünün incelendiği rapora göre kuş, balık, memeli hayvan, hem karada hem suda yaşayan hayvan ve sürüngen nüfusunda 1970 – 2016 yılları arasında yaklaşık yüzde 68 oranında azalma oldu.

Raporda türleri en fazla tehlike altında olan hayvanların Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yaşayan doğu ova gorilleri, Kosta Rika’da yaşayan deri sırtlı deniz kaplumbağaları ve 1970 yılından bu yana popülasyonlarında yüzde 97 oranında gerileme gözlenen mersin balığıgiller olduğu belirtildi.

‘Düşüş kısa sürede gerçekleşti’

1970’den bu yana gezegenin biyoçeşitliliğinde kademeli bir düşüş gözlemlediklerini söyleyen WWF Genel Direktörü Marco Lambertini “30 yıldır artan bir düşüş gözlemliyoruz ve bu (artış) yanlış yöne doğru gitmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

WWF Genel Direktörü, milyonlarca yıldır dünyada yaşayan türler göz önüne alındığında tüm bu kötü gidişatın oldukça kısa bir zaman diliminde gerçekleştiğine de dikkat çekti.

‘Salgınlara yol açıyor’

Lambertini, vahşi yaşam türlerindeki bu ciddi düşüşün gezegenin kırmızı alarm verdiği anlamına geldiğini söyledi.Bu radikal düşüşün en önemli nedenleri arasında tarımsal genişleme, ormanların yok edilmesi ve vahşi hayvan ticareti gösteriliyor.

Bilim insanları ormansızlaşmadaki hızlı ilerlemenin yeni koronavirüs gibi hayvanlardan insanlara geçen hastalıkların yayılmasının da ana nedeni olduğuna dikkat çekiyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.