ManşetTürkiye

Wall Street’in baharı İstanbul’a vurur mu?

0

Wall Street’i İşgal Et eylemlerinin etkileri sürüyor. Dünya’nın değişik kentlerinde “İşgal” eylemleri yapılıyor. İstanbul’un sloganı ise “Ayaklan İstanbul”.

Occupy Wall Street (Wall Street’i İşgal Et) eylemleri tüm dünyaya yayılıyor. İstanbul’daki eylemciler 15 Ekim’de başlayacak  protestolarını 31 Ekim’e kadar sürdürmeyi planlıyor.

New York’ta Occupy Wall Street (Wall Street’i İşgal Et) adıyla 17 Eylül’de başlayan protestolar tüm dünyaya yayılıyor. Eylemler şu anda New York’un yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Washington D.C., Chicago, Boston, Los Angeles, Indianapolis ve Miami gibi şehirlerinde devam ediyor.

15 Ekim’de, Occupy Together (Birlikte İşgal Et) çatısı altında; aralarında Londra, Sydney, Paris, Amsterdam, Viyana, Brüksel, Helsinki, Moskova, Bağdat, Kabil, Tokyo, Pekin ve İstanbul’un da yer aldığı dünyanın dört bir yanından 1,441 farklı şehirde çeşitli protesto eylemleri düzenlenmesi planlanıyor.

Facebook, twitter ve çeşitli internet siteleri aracılığı ile dünya çapında örgütlenen protestocuların, Occupy Together isimli facebook sayfasının haberi yaptığımız tarihte (14 Ekim) 108 bin 390 üyesi bulunuyordu.

İstanbul’daki eylemcilerse, Ayaklan İstanbul / Occupy İstanbul isimli bir Facebook grubu ve yine Facebook’ta oluşturulmuş #Ayaklan İstanbul isimli bir etkinlik ile örgütleniyor. Bu etkinliğe haberi yaptığımız tarihte (14 Ekim) 532 kişi katılacağını belirtiyordu.

Yarın (15 Ekim) 13:00’da Taksim Meydanı’nda başlatılacak protestoların, 31 Ekim’e kadar sürdürülmesi planlanıyor. Facebook’taki etkinlik sayfasında protestoların “lidersiz, barışçıl ve katılımcı bir direniş hareketi” olarak düzenleneceği belirtiliyor.

Wall Street’le başladı

Mevcut küresel ekonomik sistem dolayısıyla nüfusun yüzde 1’lik bir kısmının, nüfusun geri kalan yüzde 99’unu sömürmesini protesto etmek amacıyla düzenlenen gösteriler, bu yıl şubat ayında Ortadoğu’da gerçekleştirilen Arap Baharı eylemlerinden esinlenerek başlatıldı.

ABD’de başlayan eylemler, bu hafta İrlanda’ya da yayıldı. The Guardian’ın dün (12 Ekim) yayımladığı bir habere göre, Occupy Dame Street (Dame Sokağı’nı İşgal Et) protestocuları geçtiğimiz cumartesi (8 Ekim) İrlanda Merkez Bankası önünde kamp kurmaya başladı. Protestoyu organize edenler kampta alkol içilmesini veya uyuşturucu kullanılmasını kesinlikle yasakladı ve bu konuyla ilgili güvenlik güçleri ile de sıkı bir çalışma yürütüyor.

Güvenlik güçleri ile sürekli iletişim halinde olan protestocular; barışçıl bir eylem gerçekleştirmek istediklerini açıkladılar.

İrlanda’daki barışçıl havanın aksine ABD’de geçekleştirilen eylemlerde gözaltılar devam ediyor. The Huffington Post’ta yayınlanan bir habere göre, geçtiğimiz Salı (11 Ekim) Chicago’da düzenlenen protestolarda 27 kişi gözaltına alındı. Liberty Park’taki eylemciler ise artık bulundukları mekanı iyiden benimsemiş olacaklar ki; The Huffington Post, eylemcilerin parkta kapsamlı bir temizlik yaptığını duyurdu.

MSNBC’nin bir haberine göre ise yine aynı gün Boston’da gerçekleştirilen eylemlerde ise polis 100’den fazla kişiyi gözaltına aldı.

Obama’nın savunması

Gözaltına alınanların sayısının 700’lere ulaştığının iddia edildiği geçtiğimiz hafta, ABD Başkanı Barak Obama, ülkenin dört bir yanı ekonomik sistemin eleştirildiği ve insanların sokakları işgal ettiği protestolar konusunda bir açıklama yaptı. 6 Ekim’deki konuşmada protestoların, ABD halkının ekonomik krize duyduğu öfkeyi yansıttığına değindi ve kendisinden önce uygulanan tutucu ekonomik politikaları hedef yaptı. Demokrat Parti döneminde ABD’de yapılan reformları geri dönüştürmeye çalışan Cumhuriyetçi Parti üyelerini de suçlayan Obama; ülkedeki bütün politikacıların ortak bir paydada buluşamazsa halkın öfkesinin dinmeyeceğini de belirtti.

* İstanbul’daki etkinlik hakkında daha fazla bilgiye Occupy Together’ın İstanbul sayfasından da ulaşılabilir.

(Bianet)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.