ManşetDünyaEditörün Seçtikleriİklim Krizi

Venedik’te deniz seviyesi 1,87 metre yükseldi, sokaklar su altında

0

İtalya‘nın kanallarıyla ünlü turistik kenti Venedik‘te deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle sokakların büyük bölümü sular altında kaldı. İtalyan medyası, evini su basan 78 yaşındaki bir Venedikli kadının elektrik çarpması sonucu hayatını kaybettiğini bildirdi.

BBC, son 53 yılda görülen en büyük su baskınında deniz seviyesinin 1.87 metre yükseldiğini aktardı. Kentte 1966 yılında su seviyesi 1.94 metre yükselmişti.

Sel alarmı

Kentin en alçak noktalarından biri olan San Marco Meydanı ve diğer sokakları su basması sonucu sel alarmı verildi. Sahil güvenlik su ambulansı olarak hizmet veren ilave botlarla kanallardaki turistleri kurtardı. Meydanda su seviyesinin yükselmesiyle birlikte çevredeki işletmelerin girişlerine setler çekildi. Lüks otelleri su basarken, birçok işyeri kepenk kapattı. Bazı turistlerin, su taksilerinin yardımıyla otellerdeki odalarına pencerelerden girdiği görüldü.

Belediye Başkanı: İklim değişikliğinin sonucu

Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro, deniz seviyesinin görülmedik derecede yükselmesi nedeniyle herkesin seferber olduğunu ve bugün acil durum ilan edeceğini söyledi. Yaşananları iklim krizine bağlayan Brugnaro, “Durum çok dramatik. Hükümetten bize yardım etmesini istedik. Fatura ağır olabilir. Bu, iklim değişikliğinin bir sonucu. 187 santimetrelik gelgit onarılmaz bir yara bırakacak” ifadelerini kullandı.  Selden en fazla etkilenen yerlerden biri ünlülerin kaldığı Gritti Sarayı oldu. Otelin halıları ve mobilyası sular içinde kaldı.

San Marco’da büyük hasar endişesi

Venedik’in en önemli tarihi yapılarından San Marco Bazilikası’nın da sel sularından zarar gördüğü belirtiliyor. Bazilika’daki su seviyesi 1,1 metreye ulaştı. İtalyan basınına göre, “Venedik’in mimari mücevherlerinden olan” San Marco Bazilikası’nda “felaket” boyutlarında bir hasar oluşmasından endişe ediliyor.

Yıllardır bitmeyen bariyer projesi

Venedik yönetimi, lagüne kurulu 100’den fazla adadan oluşan kentin bu gibi sel felaketlerinden korunması için, yıllardır bitirilemeyen “Mose” projesinin bir an önce tamamlanması çağrısı yapıyor.

Kenti deniz sularından koruyacak bariyerlerden oluşan Mose, 2003’ten bu yana yapım aşamasında. 7 milyar euro’luk projenin 2016’da bitirilmesi planlanıyordu ancak gecikmeler ve skandallar nedeniyle bu tarih 2021’e ertelendi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.