Türkiye

Venedik Komisyonu HSYK’ya bakacak

0

Geçtiğimiz ay Ankara’da temaslarda bulunan komisyondan, HSYK’nın yeni yapısına ilişkin düzenlemeler içeren kanunla ilgili Adalet Bakanlığı da görüş istemişti.

Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Venedik Komisyonu, 17-18 Aralıkta düzenlenecek 85. Genel Kurul toplantılarında, geçen hafta Mecliste kabul edilen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Kanunu hakkında görüş bildirecek.

Venedik Komisyonu üyeleri, 25 ve 26 Kasım tarihlerinde Ankara’da temaslarda bulunmuş ve yüksek yargı, baro ve siyasi parti temsilcileriyle görüşmüştü.

Adalet Bakanlığı, Venedik Komisyonu’ndan, 12 Eylüldeki halk oylamasında Anayasa değişikliğiyle yeniden yapılandırılan HSYK’nın yeni yapısına ilişkin düzenlemeler içeren HSYK Kanunu ile ilgili görüş belirtmesi talebinde bulunmuştu.

Venedik Komisyonu, Avrupa Konseyi’nin ilkelerine uygun olarak üye ülkelerdeki, anayasa çalışmalarına destek vermek ve yardımcı olmak için faaliyet gösteriyor.

Komisyonun, Venedik’te düzenlenecek 85. Genel Kurul toplantılarında, Ukrayna’daki anayasa değişikliği ve seçim yasası, Norveç ve İngiltere’deki seçim yasaları, Ermenistan’daki din ve toplanma özgürlüğü, Beyaz Rusya’da (Belarus) basın özgürlüğü, Rus birliklerinin yurt dışında görev alması, Sırbistan’da siyasi partilerin finansmanı konularında hazırlanan yasalara ilişkin görüşleri oylamaya sunulacak. (aa)

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.