Hayvan HaklarıManşetVideo

Vaşak yavrusunun yolculuğu: İnsanların peşinden köye geldi, doğaya bırakıldı, geri döndü, şimdi koruma altında

0

Sivas‘ın Koyulhisar ilçesi, Küplüce köyünde, bir köylünün peşine takılarak köye kadar gelen ve tekrar doğaya bırakılan vaşak yavrusu köye geri döndü.

Köylülerden Birol Doğan, önceki gün orman köyündeki evlerinin yakınında dolaşan bir vaşak yavrusu gördü. Annesi öldüğü tahmin edilen vaşak, Doğan’ın peşinden ayrılmayarak köye kadar gitti. Diğer hayvanların zarar vermesinden endişelenen aile yavruyu korumaya aldı.

Doğan’ın annesi Hacer Doğan, fotoğrafını çekerek İstanbul’da yaşayan oğluna gönderdiği hayvanın vaşak olduğunu öğrenince iki gün boyunca süt ve tavuk etiyle hayvanı besledi. Daha sonra yakınlardaki bir dağın yamacına bırakılan hayvan, bir süre sonra, henüz avlanamadığı için yiyecek ve korunma bulabileceği köye döndü.  Köylülerin de ilgi odağı olan vaşak, cep telefonu kamerası ile görüntülendi.

Bilgi verilmesi üzerine köye gelen Doğa Koruma ve Milli Parklar Sivas Şubesi ekipleri, vaşağı koruma altına aldı. Bir süre rehabilite merkezinde koruma altında tutulacak  yavru vaşak daha sonra tekrar doğal ortamına bırakılacak.

 

Daha önce hiç vaşak görmediğini belirten Hacer Doğan, şunları söyledi:  “Sırtı aynı aslana benziyor. İlk gördüğümde çok şaşırdım ve bırakmadım. İki gün boyunca süt ve tavukla besledim. Çok sevdim, öptüm onu. Ayrılacak olmaktan dolayı çok üzülüyorum.”

You may also like

Comments

Comments are closed.