İklim KriziManşetYerel

Van Gölü’nde kuraklığa bağlı ciddi çekilmeler yaşanıyor

0
Fotoğraf: DHA

Van‘da yağışların azalması ve sıcaklığa bağlı buharlaşmanın artmasıyla birlikte Van Gölü‘ndeki ciddi çekilmeler bölgedeki baraj ve göllerin su seviyesinde düşüşe neden oldu.

Binlerce yılda oluşan, sadece dalış sırasında görülebilen dünyanın en büyük mikrobiyalitleri de su miktarının azalması ile yüzeyde görülmeye başlandı.

Uydu görüntülerine de yansıdı

DHA‘da yer alan habere göre, havzadaki birçok dere ve gölet kururken, barajlar taban seviyesini gördü. Dünyanın en büyük sodalı gölü Van Gölü ise kuraklığa bağlı olarak her geçen gün küçülüyor.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Akkuş “Özellikle Zilan Çayı bölgesinde Çelebibağ ve Kasımbağ tarafından yaklaşık 10 kilometrekarelik çekilme söz konusu” ifadelerini kullandı.

Dr. Akkuş, küresel ısınma ile artık dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından yağışların azaldığını, göllerin çekildiği ile ilgili haberler aldıklarını belirtirken, Van Gölü’ndeki çekilmenin uydu görüntülerine de yansıdığını şöyle ifade etti:

Van Gölü’nün 2019 ile 2021 tarihleri arasındaki görüntülerde büyük farklılıklar mevcut. Adeta gölün şekli kısmen değişiyor gibi. 2019 yılında su altında olan yerlerin, bugün hepsinin karaya çıktığına şahitlik ediyoruz. Van Gölü’nde kuraklığın etkisiyle beraber derinliğin az olduğu büyük alanları uydudan çok rahatlıkla görebiliyoruz. Özellikle Erciş Körfezi en hassas bölgelerden birini oluşturuyor. Çünkü bu bölgede derinlik çok az ve en ufak bir çekilmede bir anda kilometrelerce alanın karaya çıktığını görüyoruz.”

Fotoğraf: DHA

‘İnci kefalleri için de tehlikeli’

Çekilmenin dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalleri için de tehlike yarattığını vurgulayan Dr. Akkuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

Van Gölü’nde yaşayan inci kefalleri üreme dönemlerinde her yıl akarsulara göç ediyor. Ve şu an karaya çıkmış olan noktalarda inci kefalleri üreme dönemlerinde 2 hafta kadar bekliyor. Adeta inci kefalleri için uygun bekleme alanları karaya çıkmış oluyor. Umarım, yağmur ve kar yağışları ile beraber tekrardan göl seviyesi yükselir. Ve önümüzdeki nisan ayında başlayacak üreme göçünde bu alanlar tekrar su altında kalır.”

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.