EğitimGündemKoronavirüs SalgınıManşet

Uzaktan eğitimde izletilen idam sahnesi kriz yarattı

0

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de okullara verilen aranın ardından başlayan uzaktan eğitim sisteminde ortaokul öğrencilerine eski başbakanlardan Adnan Menderes’in idam sahnesinin detaylı şekilde anlatılması tepkiye neden oldu.

Derslerin yayınlandığı TRT Eba TV‘nin ortaokul öğrencilerine yönelik ders görüntülerinde 27 Mayıs Darbesi‘nin ardından Yassıada yargılamaları sonrası idam edilen Başbakan Adnan Menderesin idam görüntüleri detaylıca izletildi.  Ayrıca öğrencilere derslerden önce Demokrat Parti Belgeseli izletildiği ve ders aralarında da ilahi dinletildiği ortaya çıktı.

Bakan Selçuk’tan açıklama: Ben de onaylamıyorum

Velilerden gelen ve sosyal medyada büyüyen tepkilerin ardından bir açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, içeriklerin dikkatle kontrol edildiğini belirterek, “Bu yoğun süreçte, üzülerek ifade ediyorum ki, görev dağılımında kendilerine güvenerek denetleme ihtiyacı duymadığım ekibin hazırladığı etkinlik saati görüntülerini ben de onaylamıyorum ve çocuklara uygun olmadığını düşünüyorum” dedi.

Videonun ‘gözden kaçtığını’ dile getiren Selçuk’un açıklaması şöyle:

Bir haftada üç yeni kanal kurup içeriklerini hazırlamak için ben ve ekibim büyük bir gayretle çalıştık. Dersleri merkez alarak yüzlerce çekimin tamamını kontrol ettik. Bu yoğun süreçte, üzülerek ifade ediyorum ki, görev dağılımında kendilerine güvenerek denetleme ihtiyacı duymadığım ekibin hazırladığı etkinlik saati görüntülerini ben de onaylamıyorum ve çocuklara uygun olmadığını düşünüyorum. Nasıl ki okullarımızdaki içeriklere hassasiyet gösteriyorsak, yayınlara da göstereceğiz. Hepimiz için yeni ve zorlu bir süreç. Bu konuda sizlerin de anlayışınızı rica ederim. Gözden kaçırdığım birkaç dakikalık bir görüntünün üzerine titrediğim sisteme verdiği zararı konuşuyor olmanın ne kadar rahatsız edici olduğunu anlatamam. Saygılarımla.”

 

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.