Emek

Üniversitedeki işçi eylemine polisten sert müdahale

Adana‘da Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Balcalı Hastanesi‘nde aylardır kadro eylemi yapan taşeron işçiler, bu sabah yapılması planlanan destek hizmetler ve temizlik ihalelerini engellemeye çalışınca polisin müdahalesiyle karşılaştı.

DİSK’e bağlı Dev Sağlık İş Sendikası yöneticileri ve yaklaşık 300 işçinin katıldığı eylemde, çevik kuvvet ekipleri grubu biber gazı ve cop kullanarak dağıttı. Arbedede 4 kişi yaralandı, aralarında sendikacıların da olduğu 25 kişi gözaltına alındı.

Bin 700 taşeron işçinin çalıştığı Çukurova Üniversitesi’nde üç gündür destek hizmetler ve temiz ihalelerinin yapılacağı salonun önünde bekleyen Dev Sağlık İş ve SES yöneticileri ile 300 kadar işçi, ihale saati yaklaşınca polis ekiplerince dağılmaları yönünde uyarıldı.

Sendika yöneticileri aylardır hukuk mücadelesi verdiklerini, işçilerin bakanlık müfettişlerinin raporu doğrultusunda üniversite çalışanı olduklarının kanıtlandığını ve kadroya geçmeye hak kazandıklarını, bu nedenle hizmet alım ihalelerinin yasal olmadığını öne sürdü. Sendika yöneticileri ve işçiler dağılmamakta direnince, çevik kuvvet ekipleri cop ve biber gazı kullanarak müdahale etti. Yaşanan arbedede Mustafa Coşkun, Mustafa Mamık, Mahmut Demirkıran ve Selma adında bir röntgen teknisyeni yaralandı. Balcalı Hastanesi’ne kaldırılan yaralılardan başına darbe alan kadın çalışanın hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi.

İşçilerin hak arama eylemine sert müdahale ile son veren polis, aralarında Dev Sağlık İş Şube Başkanı Mustafa Okutlar, DİSK Genel Merkez Yöneticisi Mustafa Hotlar, Dev Sağlık İş Çukurova Bölge Başkanı Bülent Kara, Dev Sağlık İş Yönetim Kurulu Üyesi Cumali Bolat’ın da bulunduğu 25 kişiyi gözaltına aldı.

Olaydan sonra Balcalı Hastanesi önünde bir süre daha eylemlerini sürdüren işçiler, daha sonra dağıldı. Polis, üniversite kampusunda güvenlik önlemlerini sürdürüyor. (Ajanslar)

Kategori: Emek