ManşetDoğa MücadelesiDünyaİklim Krizi

UNDP ve İsveç Başkonsolosluğu doğa mücadelesi için bir araya geldi

0

Türkiye’de ve dünyada iklim değişikliği ve diğer çevre sorunları hakkında hedeflere yönelik çağrıları yineleyen Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, dün 1972’de İsveç’in başkenti Stokholm’de yapılan BM İnsan Çevresi Konferansı’nın ellinci yıldönümünü kutladı.

Konferansın ellinci yılını kutlamak üzere İstanbul’daki İsveç Sarayı’nda düzenlenen resepsiyon, gezegeni koruma çabalarına dikkat çekmek amacıyla 2-3 Haziran 2022’de Stokholm’de yapılacak “Stockholm+50” başlıklı uluslararası konferans öncesinde 59 ülkede düzenlenen etkinliklerden biri oldu.

UNDP: Kaybedecek zamanımız kalmadı

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton “Kaybedecek zamanımız kalmadı. Tehditler sürüyor ve artık gözle görülür derecede somut hale geldi: Ormanlarımızın alev alev yandığını, şehirlerimizin suya battığını görüyoruz. İşte bunun için, İsveç ve diğer ortaklarımızla birlikte, hemen şimdi acil eylem çağrısında ısrarlıyız” dedi.

1972’de düzenlenen ilk Stokholm Konferansı, herkes için daha kaliteli bir yaşama ulaşmak amacıyla insanlar ile çevre arasındaki ilişkiyi yeniden kavramsallaştırmıştı. Yirmi altı ilkeyi içeren Stokholm Bildirgesi, çevre sorunlarını uluslararası kaygılar arasında ön plana çıkardı ve ekonomik büyüme, hava-su-okyanus kirlenmesi ve insanların esenliği arasındaki bağlantı hakkında sanayileşmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasında diyaloğu başlattı.

‘Birlikte harekete geçersek hala daha iyi bir gelecek inşa etme imkanımız var’

İsveç İstanbul Başkonsolosu Peter Ericson “1972’de düzenlenen ilk Stokholm Konferansı’ndan 50 yıl sonra İsveç, bir kez daha tüm dünyayı, bizleri gerçekten sürdürülebilir bir geleceğe götürecek yolları düşünmeye çağırıyor” dedi ve ekledi:

“Eylemlerimiz ve seçimlerimiz, insanlığın geleceği üzerinde belirleyici etkiye sahip olacak. Birlikte harekete geçersek hala daha iyi bir gelecek inşa etme imkanımız var. Hep birlikte, gezegene yatırım yapmanın insanlara yatırım yapmak olduğunu ve herkesin refahı için sağlıklı bir gezegenin, ‘refahın herkes tarafından paylaşıldığı’ anlamına geldiğini gösterebiliriz.”

“Stockholm+50”, çeşitli paydaş gruplarının çeşitli seslerini ve perspektiflerini yansıtan bir yaklaşım çağrısı yapıyor. Toplantıya yönelik hazırlıklar arasında, iklim değişikliği ve kirlenmeden etkilenmiş birçok farklı gruba yönelik istişarelerin bulunduğu da belirtiliyor.

Türkiye’nin Stockholm+50 sürecine katkılarını kolaylaştırmayı hedefleyen UNDP, iklim eylemi hakkında farkındalığı artırmak, BM Eylem Onyılı’nda 2030 Gündemi’nin uygulanmasını hızlandırmak için gerek duyulan kararlar hakkında görüş birliği oluşturmak için bir dizi çevrimiçi ve fiziksel etkinlik düzenliyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.