Kültür-SanatManşet

Uluslararası Kadın Yönetmenler Kısa Film Festivali 13 Eylül’de İstanbul’da

0

1.Uluslararası Kadın Yönetmenler Kısa Film Festivali, 13-15 Eylül 2019 tarihlerinde Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde düzenlenecek

Uluslararası ve ulusal düzeyde kadın kısa film yönetmenleri ve filmleri,  “Directed by Women Turkey” adıyla İstanbul’da buluşuyor. Festival, dört yıldır New York ve İspanya başta olmak üzere birçok ülkede, eylül ayında “Directed by Women Worldwide Film Viewing Party” adıyla gerçekleşiyor.  Festivalin Türkiye ayağı 1. Uluslararası Kadın Yönetmenler Kısa Film Festivali ise 13-15 Eylül 2019 tarihlerinde Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde düzenlenecek.

30 finalist film

Festivalde, her dilden, dinden ve kültürden farklı bakış ve hikâyelere sahip kadınların çektiği 30 finalist film yer alıyor. Belgesel, kurmaca, animasyon kategorilerinde gösterilecek filmlere ulusal ve uluslararası olmak üzere en iyi film ödülleri verilecek. Festivalin bu yılki jürisindeyse Bennu Yıldırımlar, Meryem YavuzÇağrı Vila Lostuvali ve Ceylan Özgün Özçelik yer alıyor.

Dünya ile eş zamanlı

Festivalin Türkiye Platformu, kadın kısa filmcileri teşvik etmek, sayılarının ve üretimlerinin artmasına katkıda bulunmak, dünyanın her yanından kadın sinemacıları bir araya getirerek kültürel ve sanatsal etkileşim yaratmayı amaçlıyor. Bunun yanı sıra nitelikli kısa filmleri seyirci ile buluşturmak, kısa filme olan ilgiyi arttırmak, kısa filmin bağımsızlığına ve metrajına sahip çıkmak, kültürlerarası diyalog ve farkındalık yaratmak festivalin hedefleri arasında.

Festival boyunca film gösterimleri, atölye çalışmaları, söyleşiler gerçekleştirilerek sinemacılar ile seyircilerin buluşması sağlanacak. Festival,  Amerika ve Avrupa ile eş zamanlı olarak İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Detaylı bilgi için tıklayın 

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.