ManşetTürkiyeUlaşım

Ulaştırma Bakanı’ndan ‘U’ logosu açıklaması: Herkesin yaptığı kendine

0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul’da yapılan metrolardaki ‘U’ logosunun bakanlığı ifade ettiğini söyledi. Bakan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin (İBB) konuyla ilgili tepkisine ilişkin olarak da, “Dünyanın aynı anda en çok metro yapılan şehri. Ama bunları da Ulaştırma Bakanlığı yapıyor. Bunu herkes bilmeli. Hiç kimsenin emek hırsızlığı yapmaması lazım” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul’da metro simgesinin değiştiğini açıklamış, ‘M’ yerine ‘U’ simgesinin kullanılacağını duyurmuştu. Bu uygulamaya tepki gösteren İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, “Hizmeti ayrıştırmak hoş değil” demişti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Antoine Tshisekedi Tshilomboyu‘nun ortak basın toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Karaismailoğlu, İstanbul’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından inşaatı tamamlanan metro duraklarında ‘U’ harfli tabela kullanılmasına ilişkin olarak, “Ulaştırmanın ‘U’su. İsteyen ‘underground’ anlasın, ister ‘UBA’ anlasın. Biz Ulaştırma Bakanlığı olarak yaptığımız metroların ismini ‘U’ yapıyoruz” dedi.

Algı operasyonları yapıyorlar’

Karaismailoğlu, İBB’nin yaptığı metrolarda da aynı uygulamaya geçilip geçilmeyeceğinin sorulması üzerine “Herkesin yaptığı kendine, onlara biz karışamayız ki” dedi.

“Yabancı biri için kafa karışıklığı olmaz mı?” sorusuna ise Bakanın yanıtı şöyle oldu.

“Niye karışsın. Fark etmez, altında ‘metro’ yazıyor. Biz işin kendisine odaklanalım, İstanbul’da çok büyük işlerimiz var. 7 tane büyük metro işi yapıyoruz. 103 kilometre metro yapıyoruz. Bunun Türk Lirası olarak karşılığı 60 milyar. Ama karşı tarafta hiçbir iş yapmadan, sırf algı operasyonları yapan bir yönetim var. O yüzden bundan rahatsız oldular zaten. Dünyanın aynı anda en çok metro yapılan şehri. Ama bunları da Ulaştırma Bakanlığı yapıyor. Bunu herkesin bilmesi lazım. Hiç kimsenin emek hırsızlığı yapmaması lazım” ‘

‘O logolar yeni değil’

‘U’ harfli tabelaların yeni bir uygulama olmadığını söyleyen Karaismailoğlu, “Orada yaptıklarımıza takılsınlar. O logolar yeni değil” dedi.  Karaismailoğlu, İBB’nin tepkisiyle ilgili de “Ona tepki vereceklerine ellerindeki işleri yapsınlar. Bir an önce ellerindeki metroları bitirsinler. Yaptıkları bir tane metro projesi, tamamladıkları bir tane metro projesi var mı? Onlara baksınlar” diye konuştu.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.