ManşetEnerji

UEA’dan Rusya’ya enerji bağımlılığına karşı 10 maddelik plan

0

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Rusya‘nın Ukrayna’ya saldırması ve ardından başlayan enerji krizinde, Avrupa’nın enerji güvenliği konusunda 10 maddelik bir plan yayımladı.

Buna göre, güneş ve rüzgar, ısı pompaları ve pil depolamada hızlı ve büyük bir artış, tüketicileri yabancı petrol ve gaz ithalatına aşırı bağımlılıktan kaynaklanan değişken fiyat artışlarından koruyabilecek tek çözüm.

UEA Başkanı Fatih Birol, Avrupa’nın Rus gazına bağımlılığının “ekonomik ve siyasi bir silah” olarak kullanıldığını söyledi.

Plan, bloğun şimdi ve gelecek kış arasında Rus gazına olan bağımlılığı nasıl azaltabileceğini ana hatlarıyla belirtiyor ve AB Yeşil Mutabakatı’na devam eden desteğin yanı sıra Avrupa vatandaşları için uygun fiyatlı enerjiyi sürdürme hedefiyle örtüşüyor.

Fosil yakıtlardan kurtulmak her zamankinden daha acil

Fransa Ekolojik Dönüşüm Bakanı Barbara Pompili, basın toplantısında kısa vadeli çeşitlendirmenin yanı sıra uzun vadeli temiz enerji önlemlerinin önemini vurguladı: “Her zamankinden daha fazla, Rus fosil yakıtlarından ve genel olarak fosil yakıtlardan kurtulmak şart. […] Avrupa’daki her ilave rüzgar türbini veya güneş paneli, enerji bağımsızlığımız için ileriye doğru bir adımdır.”

Plan, AB Komisyonu’nun gelecek hafta çıkması beklenen önerisine paralel olarak, beklenmedik kârlar üzerinden bir vergi önerisini içeriyor. Bu, enerji şirketlerinin son doğal gaz fiyatlarındaki artışlardan elde ettiği karları yenilenebilir enerji yatırımlarına, yenilemelere ve savunmasız müşterileri desteklemeye yönlendiriyor.

Avrupa’nın fosil yakıtlara olan bağımlılığının ve enerji verimliliğindeki yavaş ilerlemenin sona ermesi gerektiğinden, plan bu önlemlerin Rusya harici doğal gaz veya nükleer ve biyoenerji kaynaklarındaki herhangi bir geçici artışı tamamlamak için kritik olduğunu vurguluyor.

10 maddelik plandan öne çıkan bazı noktalar şunlar:

  • Yeni projelerin hızlı bir şekilde takip edilmesi, izinlerin basitleştirilmesi ve bürokrasinin ortadan kaldırılması yoluyla yeni rüzgar ve güneş projelerinin yaygınlaştırılmasının hızlandırılması
  • Elektrik şirketlerinin daha yüksek elektrik fiyatlarından elde edecekleri karlardan vergi gelirleri sağlayarak, enerji faturalarıyla mücadele eden hassas gruplara 200 milyar Euro’ya kadar destek sunulması
  • Yalnızca bir yıl içinde 2 milyar metreküp gaz kullanımından tasarruf etmek için, doğal gaz kombilerinin ısı pompalarıyla değiştirilmesinin hızlandırılması
  • Yıl içinde 2 milyar metreküp gaz kullanımından tasarruf etmek ve endüstriyel rekabet gücünü artırmak için bina yenilemelerinin hızlandırılması
  • Yılda 10 milyar metreküp tasarruf sağlamak için binalarda termostatlarda sadece 1°C düşürmenin teşvik edilmesi
  • Elektrik güvenliğini desteklemek için pil depolama, gelişmiş şebekeler ve enerji verimliliği konusundaki çabaların hızlandırılması.

Avrupa Birliği’nin Rus Doğal Gazına Bağlılığını Azaltmak İçin 10 Maddelik Plan’ına buradan ulaşabilirsiniz.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.