Kültür-Sanat

‘Ucube’ye Karşıyaka talip oldu

0

Recep Tayyip Erdoğan’ın ’ucube’ dediği Kars’taki ’İnsanlık Anıtı’na Karşıyaka Belediye Başkanı CHP’li Cevat Durak, sahip çıktı.

Durak, Mustafa Kemal Mahallesi Çevre Yolu ile Bülent Ecevit Bulvarı arasındaki alana bu büyüklükte bir heykel dikmeyi düşündüklerini, Kars Belediye Başkanı’na resmi bir yazıyla heykeli istediklerini söyledi.

DHA’nın haberine göre, “Özgürlük Anıtı” için çevreyolu üzerinde hazırladıkları bir nokta olduğunu belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Karşıyaka’da daha önce yapılmış heykeller ve anıtlar var. Burayı sanat ve kültür merkezi olarak düşünüyorduk. Kars’ta SİT bölgesine yapılmış olan bu heykeli belediye ve sanatçının izin vermesi üzerine taşınma şansı varsa belediyemiz tarafından Meclis Kararıyla buraya getirmeyi düşündük. Kararı aldık ve bildirdik. Kars Belediye Başkanı teklifimize sıcak baktı. Sanatçının kararı da çok önemli. TIR’larla buraya taşınarak, yeniden monte edilebileceğini düşündük. Böyle bir olayın için girdik. Kişilerle ve kimselerle işimiz yok. Sanat ve sanatçıya önem veriyoruz” dedi.

Sanatçı Mehmet Aksoy’un heykeli tamamlamak istediğini, teklif için teşekkür ettiğini belirten Durak, “Aksoy, heykelin taşınmasının çok zor olduğunu söyledi. Türkiye’nin en doğusundaki, batı noktasına bu heykeli getirebiliriz kardeşliği vurgulayabiliriz. Heykeli tartışmıyoruz. Ben heykeli bilmem. Herkesin görüşü, düşüncesi farklıdır. Ordaki bir eserin sahiplenmesidir. Heykelin yıkılması değil, korunmasıdır. Üç ay önce heykel sempozyumu yaptık. Yurt dışı ve içinden sanatçıları ağırladık. Yaptıkları 12 eseri Karşıyaka’da sergiliyoruz. Heykelin karşısında duranlar olacaktır, bu da doğaldır. Kars’taki heykelin buraya gelmesi belediye başkanı ve sanatçının kararıdır. Taşınacaksa hazırız. Mehmet Aksoy gibi bir sanatçının heykelini gururla sergileyebiliriz. Bir heykel arayışımız vardı. Bunla ilgili 5-6 örnek maket geldi. Kararı bekliyoruz” dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan ‘ucube’ dediği anıtın yıkılmasını istemişti. (Ntv)

You may also like

Comments

Comments are closed.