EmekManşetTürkiye

Ücretsiz izne çıkarılanların sayısı 2 milyonu geçti, işsizlik fonu eriyor

0
Koronavirüs salgını nedeniyle kısa çalışma ödeneğiyle çalışanların sayısı 1 milyon olurken, nisan ayından bu yana ayda 1178 TL’lik nakdi ücretle ücretsiz izne çıkarılan kişi sayısı 2 milyonu geçti.

Ücretsiz izne çıkarılanlar 2 milyonu aştı

Öte yandan işten çıkarma yasağı nedeniyle ücretsiz izne çıkarılan çalışan sayısı da nisan-eylül ayları döneminde 2 milyon 45 bin 139 kişiye ulaştı. Ücretsiz izin döneminde çalışanlara aylık 1178 TL nakdi ücret ödemesi yapılıyor. Bu kapsamda işsizlik sigorta fonundan şu zamana kadar 5 milyar 116 milyon 119 bin TL nakdi ücret ödemesi yapıldı.

İşverene destek de işsizlik fonundan

Kısa çalışmadan çıkan işverenlere ‘normalleşme’ döneminin başladığı aydan itibaren 90 günü geçmemek şartıyla, işçi ve işveren prim ödemeleri işsizlik sigortası fonundan karşılanıyor. 1 Ağustos’tan itibaren 159 bine yakın işverene 1.2 milyonu aşkın çalışan için bu destek verildi ve toplam tutar 950 milyon lira oldu.

Böylece kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği ve işsizlik maaşı ödemelerinin yapıldığı İşsizlik Sigorta Fonu, eylül ayında 109 milyar TL’ye geriledi. Fon dokuz ayda 21 milyar TL erimiş oldu.

Kategori: Emek

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.