TürkiyeManşetSağlık

Üç hemşireyi ‘aşı yok’ diye darp eden zanlı serbest

0

Balıkesir‘in Ayvalık İlçesi, Küçükköy Mahallesi’ndeki 5 nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde annesine zatürre aşısı yaptırmak isteyen Engin Barış K.’ye merkezde aşı olmadığı ve isimlerinin listeye ekleneceği söylendiği için  muayene odasındaki üç hemşireyi darp etti.

Bunun üzerine hemşirelerin seslerini duyup içeri giren hastalardan 66 yaşındaki akademisyen Abdullah Sönmez, hemşireleri zanlının elinden kurtardı. Zanlı ile boğuşmaya başlayan Abdullah Sönmez, yüzüne yediği yumruk darbesi ve bacağına aldığı bıçak darbesiyle yaralandı.

Olay yerinden kaçan Engin Barış K., daha sonra jandarma ekiplerine teslim oldu. Yaralanan Abdullah Sönmez ise yaralandığı Aile Sağlığı Merkezinde tedavi altına alındı.

Gözaltına alınan şüpheliden üç hemşire ve bıçakla yaraladığı kişi şikayetçi oldu. Zanlı çıkarıldığı hakimlikçe adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

FOTOĞRAF: Suat Salgın/AAı )

Aile sağlığı merkezi olay sonrası kapatılırken, kapısına da “personelimize yapılan bıçaklı saldırı nedeniyle kapalıyız” yazısı asıldı. Merkezin, sabah tekrardan hizmet vermeye başlayacağı öğrenildi.

‘Sorumlu aşılarla ilgili konuşan yetkisiz kişiler’

Sağlık merkezinin doktorlarından Caner Çabuk, “Beyaz Kod” bildiriminde de bulunduklarını ifade ederek şunları söyledi: “Üzücü bir durum, kınıyoruz. Bunun da en büyük sorumlusu aşılarla ilgili yetkili olmayan kişilerin televizyonlarda çıkıp konuşmalarıdır. Bu tip konuşmalar devam ettikçe, birçok sağlık çalışanımız özellikle birinci basamak olan aile sağlığı çalışanlarımız şiddet görmeye devam edeceklerdir. Umarım sağlıkta şiddet yasası caydırıcı bir şekilde gündeme getirilir.” 

Yaralanan Abdullah Sönmez ise aile sağlığı merkezine zatürre aşısı yaptırmak için geldiğini, hemşirelerin darp edilmeleri üzerine olaya müdahale ettiğini belirtti.

Çığlıkları duyduğunu ve hemşirelere yardım ettiğini ifade eden Sönmez, “Odanın içerisinden çığlıklar gelince kapıyı açtım. O delikanlı hemşireleri darp ediyordu. Bir hemşireyi saçından tutup, bastırmış ve onu yumrukluyordu. Müdahale ettim. O arada aramızda bir boğuşma oldu. Bacağımda bir yanma hissi duydum. Bacağımdan bıçaklandığımı ve bacağımın kanadığını gördüm” diye konuştu.

 

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.