Dünyaİfade ÖzgürlüğüManşet

Twitter’dan teyit uyarısı, Trump’dan ‘kapatırım’ tehditi

0
Görsel: Twitter/ ilustracija

Sosyal medya platformu Twitter‘ın haber doğrulama uygulaması, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump‘ın paylaştığı iki mesaja teyit uyarısı koydu. Twitter, uyarılarla birlikte, Trump’ın ABD seçimlerinde posta yoluyla oy kullanmanın sahteciliğe açık ve hileli olacağı mesajlarının doğruları yansıtmadığına dair bağlantılar da paylaştı.

80 milyon 300 bini aşkın takipçisi bulunan Trump’ın “teyit uyarısı” konulan mesajları şöyle:

“Seçim şikeli olacak”

”Posta yoluyla oy kullanmak büyük ölçüde hileli olacaktır. Başka türlü olamaz. Posta kutuları çalınacak, oy pusulalarında sahtecilik yapılacak, yasa dışı çoğaltılıp sahte imza atılacak.”

“California Valisi, eyalette yaşayan milyonlarca kişiye, kim olduklarına nereden geldiklerine bakmadan oy pusulası gönderiyor. Ardından daha önce hiç oy kullanmayı düşünmemiş olanlara profesyoneller nasıl ve kime oy vereceklerini söyleyecek. Seçim şikeli olacak. Katiyen olmaz.”

Bir ülke liderine ilk uyarı

Trump’ın Twitter mesajları altında çıkan ve ”Posta yoluyla oy kullanmayla ilgili gerçeklere ulaşın” mesajına tıklayanlar konuyla ilgili haberlerin ve bilgilerin derlendiği başka bir sayfaya yönlendiriliyor. Yeni sayfanın başlığında ”Trump posta yoluyla oy kullanmanın hileye neden olacağına dair temelsiz iddialarda bulunuyor” ifadeleri yer alıyor. Ardından ise ”Bilmeniz gerekenler” başlığı altında ABD Başkanı’nın mesajlarında üç yanıltıcı ya da yanlış bilgi düzeltiliyor.

Twitter platformundan yapılan açıklamada ilk defa bir ülke liderinin, haber doğrulama uyarısı aldığı belirtildi. Sosyal medya platformu, başta koronavirüs olmak üzere birçok konuda doğru bilgiye ulaşmayı sağlayacak uygulamasını bu ay devreye sokmuştu.

‘Bunun olmasına izin vermeyeceğim’

ABD Başkanı ise bu uygulamaya yine Twitter üzerinden tepki gösterdi. Trump şu tweetleri attı:

”Twitter şimdi de 2020 Başkanlık Seçimleri’ne müdahale ediyor. Diyorlar ki, posta yoluyla oy kullanmanın dev bir yolsuzluk ve sahteciliğe neden olacağına dair açıklamam doğru değilmiş.

Bunun teyidini de yalan haberci CNN ve Amazon’un sahibi olduğu Washington Post’tan yapıyorlar. Twitter, ifade özgürlüğünü boğuyor ve ben, başkan olarak, bunun olmasına izin vermeyeceğim.”

Kapatma tehditi

ABD Başkanı daha sonra yine  Twitter hesabından bir paylaşım yaparak sosyal medya şirketlerine düzenlemeler getirilebileceğini ya da kapatılabileceklerini söyledi.

Trump yaptığı paylaşımda, Cumhuriyetçiler, sosyal medya platformlarında muhafazakar seslerin nasıl bastırıldığını hissediyorlar. Bunun olmasına izin vermemek için onları güçlü bir şekilde düzenlemelere tabi tutabilir ya da kapatabiliriz. 2016’da da denemiş ancak başaramamışlardı” ifadelerini kullandı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.