ManşetTürkiye

Tuzla yangını üç şehri dumanla kapladı, cuma yağacak yağmura dikkat!

0

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Toros, yağacak yağmurlarla, yangında atmosfere salınan kimyasalların yeryüzüne ineceği uyarısını yaptı.

İstanbul Tuzla‘da meydana gelen yangın nedeniyle havaya salınan kimyasallar, rüzgarın etkisiyle İstanbul‘un yanı sıra Kocaeli, Sakarya ve Eskişehir sınırına kadar yayıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Hüseyin Toros, dumanla birlikte havaya yayılan kimyasal parçacıkların insan sağlığını tehdit ettiğini belirterek, cuma günü bölgede yağacak olan yağmurlarla bu kimyasalların yer yüzüne ineceğini belirtti.

Toros, yangınla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Yangının nereden çıktığı ve yanan maddenin ne olduğu son derece önemli. Yanan kimyasal, zaten endüstri bölgesinde kimya içerikli bir fabrika olduğunu anlıyoruz. Yangından çıkan bu parçacıklar, gazlar insan sağlığına son derece zararlı. Bu tür yangınlarda asla ‘duman altı‘ dediğimiz yani yangından çıkan dumanların olduğu bölgede insanların öncelikle pencerelerini kapatmaları, mümkünse o bölgeyi terk etmeleri gerekiyor”

Yangının çok büyük olması nedeniyle atmosfere çok fazla miktarda tehlikeli parçacık yayıldığına dikkat çeken Toros, “Bu soluduğumuz parçacıklar, bizim solum sistemimizle vücudumuza rahat bir şekilde girerek, başta solunum sistemi olmak üzere, kap damar, beyne kadar varan hastalıklara sebep olabiliyor. Son derece önemli ve mümkün mertebe bu tür yangın olan bölgelerden uzak durmak gerekiyor” diye konuştu.

Cuma günkü yağmura dikkat

Hüseyin Toros, Cuma günü beklenen yağışa dikkat çekerek şunları söyledi: “Batılı bir rüzgar hakim, İzmit bölgesi ve daha sonra da ormanlık bölgeler üzerinde hareket ediyor çıkan duman. Bölgede cuma günü yağış bekleniyor. Atmosferde asılı kalan parçacıklar yağışla beraber o bölgelerde yer yüzüne düşecekler. Cuma günü yağan yağmurda o bölgede mümkün mertebe yağmur altında kalmamak son derece önemli. Atmosferdeki kalıntılar insan sağlığı için zararlı olabilir.”

Patlamada iki itfaiye eri yaralandı

Öte yandan yangın devam ederken, kenara çekilen yakıt tankerinde bir patlama gerçekleşti. Patlamanın etkisiyle göğe yükselen tankerin parçaları, çevredeki araç ve itfaiye erlerinin üzerine düştü. Parçaların isabet ettiği iki itfaiye eri aralandı. İtfaiyeciler tedavi altında. Uzmanlar, yanan tesisin çevresinde toplananları ise uyardı: “Havaya yayılan duman ve içindeki partiküller çok tehlikeli, bir an önce çevreden uzaklaşın.”

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.