ManşetTürkiye

Türkiye’ye basın özgürlüğü eleştirisi

0

Türkiye’de basın özgürlüğü alanındaki kısıtlamalara dikkat çeken Alman Gazeteciler Birliği, uluslararası baskının artırılmasının, durumun düzeltilmesine katkı sağlayabileceğini savundu.

Berlin merkezli Alman Gazeteciler Birliği (DJV) Basın Sözcüsü Hendrik Zörner, Türkiye’de basın özgürlüğünün yıllardan beri kısıtlandığını belirterek, gazetecilerin eleştirel haber yapmasının çoğu zaman mümkün olmadığına dikkat çekti. Deutsche Welle Türkçe Servisi’ne açıklama yapan Zörner, eleştirel haber yapan gazetecilerin haklarında soruşturma başlatılabileceğini ve tutuklanabileceklerini göz önünde bulundurmak zorunda olduklarını hatırlatarak, “bunun basın özgürlüğü ile bağdaşmadığını” vurguladı.

Türkiye Basın Konseyi’nin yaptığı açıklamaya göre, 100’e yakın gazeteci haklarında kesinleşmiş bir mahkûmiyet kararı olmamasına rağmen tutuklu olarak hapishanede bulunuyor; gazeteciler hakkında açılan hukuk ve ceza davalarının sayısı 10 bine yaklaşıyor.

Uluslararası baskı işe yarayabilir

Alman Gazeteciler Birliği Basın Sözcüsü Hendrik Zörner, Türkiye’deki meslektaşlarını desteklemek için basın özgürlüğü alanındaki kısıtlamalara dikkat çekmeye çalıştıklarını ifade etti. Zörner, “uluslararası kamuoyunun yaratacağı baskının durumun düzeltilmesine katkı sağlayabileceğini” belirtti.

Zörner bu çerçevede Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yönelik baskıyı artırabileceğini ifade etti. Zörner bu konuda şunları söyledi: Avrupa Komisyonu’nun tek görevi euronun geleceği ile ilgilenmek değil. Avrupa’nın temel değerlerinin geleceği ile ilgilenmek de Avrupa Komisyonu’nun görevleri arasında. Demokrasinin önemli bir parçası olan ifade ve basın özgürlüğü de bu temel değerler arasında yer alıyor.

Zörner, Alman siyasetçilerden de, Türk meslektaşları ile temasları sırasında gazetecilerin serbest bırakılması konusunu gündeme getirmelerini talep etti.

Türk hükümetine çağrı

Alman Gazeteciler Birliği Basın Sözcüsü Zörner, Türk hükümetinden beklentilerini ise şu sözlerle dile getirdi: “Türk hükümetinden, Türkiye’de basın özgürlüğünü tam olarak sağlamasını bekliyoruz. Gazetecilerin, olumsuzluklarla karşılaşabileceklerinden korkmadan, her türlü konuda özgürce ve bağımsız olarak haber yapabilme imkânına sahip olması gerekiyor.”

(DW)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.